آبسه دندان

آبسه دندان

آبسه دندان

آبسه دندان, يك عفونت دردناك در قسمت ريشه ي دندان, ما بين لثه و دندان است كه اغلب در اثر پوسيدگي دندان به وجود مي ايد. از ديگر عوامل آبسه دندان, اسيب به دندان در اثر شكستگي يا ورم لثه و بيماري هاي ان است. اين عوامل مي توانند ميناي دندان را شكافته و باعث مي شود باكتري ها مركز دندان(pulp) را فرا گرفته و محل را عفوني كنند. اين عفونت مي تواند از ريشه دندان به استخوان نگه دارنده دندان ,سرايت كند.

علايم آبسه دندان

آبسه دندان,به طور معمول با درد شديد و ممتد و همراه با لرزش و تير كشيدن دندان همراه است. ساير علايم آبسه شامل اين موارد است: تب ، درد به هنگام جويدن غذا ، حساس شدن دندان ها به محرك هاي گرما و سرما ، مزه ي تلخ دهان ، بوي عفونت دهان ، لوزه متورم ، احساس پريشاني و بيماري ، قرمزي و تورم لثه ها ، تورم قسمت هاي بالا و پايين ارواره ، وجود زخم چركي و باز در لثه

اگر مركز ريشه دندان در اثر عفونت از بين برود, ممكن است درد دندان ساكت شود ,هرچند اين به معناي ان نيست كه عفونت از بين رفته است. عفونت همچنان ادامه پيدا خواهد كرد و با گسترش پيدا کردن آن بافت را تخريب مي شود .بنابراين اگر هر كدام از علايم بالا را مشاهده كرديد, حتما به دندانپزشك مراجعه كنيد, حتي اگر درد فروكش كند.

چگونه يك دندان آبسه كرده را تشخيص دهيم؟

دندانپزشك ,دندانتان را با وسايل مخصوصي بررسي خواهد كرد اگر دندان آبسه كرده داشته باشيد, در هنگام بررسي دندانپزشك حتي با يك ضربه ي اهسته, درد دندان شروع مي شود. اگر با گزيدن لب پايين و محكم بستن دهان, درد افزايش پيدا كرد و اگرلثه ها نيز متورم باشند ,دندانپزشك پي به وجود دندان آبسه كرده خواهد برد.

آبسه دندان چگونه درمان مي شود؟

درمان آبسه دندان : شامل ريشه كن كردن عفونت ,حفاظت از دندان و جلوگيري از اسيب به دندان است. گاهي براي درمان عفونت ,بايد ان را به نحوي از محل الوده خارج كرد اين كار ممكن است با يك روش شناخته شده يعني ترميم كانال ريشه انجام شود. حتي ممكن است پس از سركوب عفونت, براي برداشتن ريشه ناسالم ,عمل جراحي ريشه انجام شود و سپس روي دندان را با روكش مي پوشانند. گاها ممكن است لازم باشد كه دندان را بكشند در اين صورت عفونت را از محل دندان كشيده شده خارج مي كنند. و نهايتا راه سوم براي خارج ساختن عفونت ايجاد يك شكاف كوچك روي بافت ملتهب لثه است. براي نبرد باعفونت ,انتي بيوتيك تجويز مي شود و براي كاهش و تسكين درد, دندان را با اب گرم و نمك مي توان شستشو داد و از مسكن هايي مانند ايبو پروفن(Advil وMotrin )استفاده كرد. حتي مي توان التهاب و درد آبسه را با اشعه ليزر كم كرد . ليزر حتي مي تواند درد بيماران را به هنگام تزريق دارو كاهش دهد.

ايا مي توان از آبسه دندان پيشگيري كرد؟

توجه به سلامت دهان مي توان خطر آبسه دندان را كم كند .اگر دندانتان سابقه ضربه يا اسيب ديدگي دارد (براي مثال اگر لق شده يا شكسته است)سريعا بايد به فكر درمان ان باشيد.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*