از سیر تا پیاز مشکلات دندان (ارتودنسی، پوسیدگی دندان، بیماریهای لثه)

مشکلات دندان چیست

مشکلات دندان جز مسائلی است که هر فردی در طول زندگی خود با آن دست و پنجه نرم می کند و ممکن است باعث شود فرد به دندانپزشکی مراجعه کند در اینجا سعی بر این داریم که پیرامون مشکلات دندان همانند ارتودنسی، پوسیدگی دندان، بیماریهای لثه و … مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم

پوسیدگی دندان

اگر چه پوسیدگی دندان تهدیدی برای زندگی شما نمی‌باشد اما ممکن است بر کیفیت آن تأثیر منفی بگذارد. هنگامیکه دندان‌ها و لثه‌های شما بطور مداوم در معرض مقدار زیادی نشاسته و قند قرار گیرند، ممکن است اسیدهای حاصل از آن شروع به خوردگی دندان از مینای آن کنند. غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند؛آب‌نبات، بیسکوییت، نوشیدنیهای شیرین و حتی آب میوه‌ها بر روی دندانهایتان رسوب می‌کنند، این رسوب‌ها به باکتریهایی که در دهان شما زنده می‌مانند و تشکیل پلاک می‌دهند، مربوط می‌باشند. ترکیب رسوبات و پلاک‌ها اسیدهایی را تشکیل می‌دهند که می‌توانند به ساختار معدنی دندانها آسیب برسانند که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود و نیاز به ایمپلنت دندان دارد

دندان‌های حساس

دندان‌های شما در واکنش به تغییرات دما منقبض و منبسط می‌شوند. مواد‌غذایی و نوشیدنیهای سرد و گرم ممکن است درد و ناراحتی در افرادبا دندان‌های حساس ایجاد کنند. با گذشت زمان، مینای دندان می‌تواند فرسوده شود، لثه‌ها از بین بروند و یا ممکن است در دندان‌ها ترک‌های میکروسکوپی ایجاد شود و داخل دندان بدون محافظ شود و انتهای عصب‌ها را تحریک کند. تنها تنفس هوای سرد هم می‌تواند برای افرادی که حساسیت دندانی شدید دارند دردناک باشد.

 

مشکلات دندان

بیماری‌های لثه

یکی دیگر از مشکلات دندان لثه یا بیماریهای اطراف دندان است که می‌تواند باعث التهاب، از بین رفتن دندان و آسیب استخوان شوند. بیماری لثه با یک غشای چسبنده از باکتری‌ها شروع می‌شود که پلاک نامیده می‌شوند. لثه در مراحل اولیه‌ی بیماری یا ورم لثه می‌تواند به راحتی خونریزی کند و قرمز و متورم شود. هنگامیکه بیماری به التهاب لثه پیشرفت کند ممکن است به جراحی لثه نیاز پیدا کند که توسط دندانپزشک برطرف شود. بیماری لثه بسیار قابل پیشرفت است و می‌توان با استفاده از مسواک و نخ‌دندان از آن جلوگیری کرد. یک شاخصه‌ای از بیماری لثه می‌تواند باعث طعم و بوی بد دهان شود. مسواک زدن روزانه و نخ‌دندان کمک می‌کند تا از تشکیل ذرات‌ غذا، پلاک و باکتری در دهان جلوگیری شود.

بوی بد (تنفس بدبو)

ذرات غذای باقیمانده در دهان فاسد شده و باعث ایجاد بوی بد می‌شوند. درحالیکه غذاهای خاص مانند سیر ممکن است بطور موقت بوی بد ایجاد می‌کنند؛ بوی بد دائم ممکن است نشانه‌ای از بیماریهای لثه یا دیگر مشکلات دندانی باشد.

زخم‌های خفیف

زخم‌های خفیف (زخم‌های آفتی)، زخم‌های کوچکی در دهان هستند که اغلب تکرار می‌شوند. درد ناشی از زخم‌های آفتی توسط داروهای موضعی و یا اجتناب از غذاهای خاصی کاهش می‌یابند. این زخم‌ها دارای پایه‌ای سفید یا خاکستری با یک مرز قرمز می‌باشند.

مشکلات ارتودنسی

ناهنجاریهای ظاهری (فاصله داشتن دندانها)که می‌توانند به ارث برده شوند و یا برخی از انواع آن که اکتسابی هستند. برخی از علل فاصله داشتن دندانها عبارتند از : فقدان یا اضافی بودن دندان، دندانهای انبوه و یا یک فک ناهموار . حوادث یا مشکلات رشدی مانند خوردن انگشت یا مکیدن شست در مدت زمان طولانی می‌تواند باعث فاصله داشتن دندان‌ها شود. برخی از مشکلات جزئی می‌تواند در مطب ما برطرف شوند، با این حال اختلاف شدید باید توسط متخصص ارتودنسی درمان شود.

گروه دندانپزشکی فرایش مفتخر است با بهترین تجهیزات و ابزار و وسایل و همچنین علم نوین دندانپزشکی بهترین و با کیفیت ترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد، شما عزیزان می توانید جهت مشاوره اولیه با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید

مقالات محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*