اصول جراحی دندان عقل بیشتر بدانید!

جراحی دندان عقل در تهران

چرا باید جراحی دندان عقل انجام دهیم ؟ چرا این دندان باید از دهان خارج شود؟ و چه آسیب هایی به فک وارد میکند ؟ با جراحی لثه چه اتفاقاتی در دهان و دندان ها می افتد ؟ حال می خواهیم در این مقاله توضیحات بیشتر در این زمینه را از دندانپزشکان بشنویم .

دندان عقل سومین گروه از دندان‌های آسیا به حساب می‌آید که در انتهایی‌ترین بخش دهان قرار گرفته و بی‌کاربردترین عضو بدن تلقی می‌شود.معمولا بخش‌هایی از دندان عقل یا تمامی آن زیر لثه باقی می‌ماند که فضای مناسبی را برای رشد باکتری فراهم می‌سازد و در نتیجه درد، التهاب، عفونت و در نهایت پوسیدگی دندان را به دنبال دارد.

دندانپزشکان بر اساس این علائم تصمیم می‌گیرند چه موقع جراحی دندان عقل لازم است. برای جراحی دندان عقل نهفته و خارج کردن آن باید شکافی روی لثه ایجاد کرد، استخوان‌هایی که جلوی ریشه دندان‌ را گرفته‌اند خارج نمود و سپس دندان را به چند تکه تقسیم و هر یک از تکه‌ها به ترتیب از دهان خارج شوند. پس از این مرحله، بخیه لثه به سرعت انجام شده و قطعا این پروسه بدون درد نیست .

به گزارش مدیکال دیلی، همچنین دندانپزشکان جهت بیهوش کردن بیمار به منظور انجام جراحی دندان عقل سه گزینه دارند که شامل بیهوشی موضعی، مصرف آرام بخش‌ها و بیهوشی عمومی می‌شود. در بیهوشی موضعی یک یا چند تزریق «نووکائین» در نزدیکی محل دندان عقل به منظور بی‌حس کردن لثه انجام می‌شود و در بیهوشی عمومی هم بیمار به طور کامل بیهوش می‌شود .
اما روش دیگری نیز برای خارج کردن و جراحی دندان عقل وجود دارد که به عنوان لیزر فعالیت دارد در این روش نیازی به بی حسی و بی هوشی نخواهد بود و با وارد کردن کمترین درد و خونریزی درمان میگیرد و ترمیم بافت بسیار سریعی را به همراه دارند این روش توسط متخصصین حرفه ایی با داشتن کلینیک های مجهز امکان پذیر خواهد بود .

جراحی دندان عقل

اگر جراحی دندان عقل به صورت عادی انجام گیرد پس از بررسی ها و معاینات لازم متخصص لثه را با بی حسی موضعی بی حس میکند تا شخص حس دردی را در درمان احساس نکند و تمام بافت و استخوان قرار گرفته روی دندان عقل با بهره‌گیری از تجهیزات تخصصی و پیشرفته جراحی برداشته می‌شود و به وسیله ابزار مخصوص اطراف لثه دندان را شل میکند و پس از شل شدگی دندان از محل خارج میگردد در مواقعی امکان برداشت دندان به صورت کامل وجود ندارد و دندان با ابزار مخصوص شکسته میگردد و سپس برداشت خواهند شد اتمام جراحی نیز با بخیه زدن بافت لثه می باشد .
اما روش دیگری نیز برای کشیدن دندان عقل بالا وجود دارد که روش لیزر می باشد این روش نیازی به بی حسی نخواهد داشت و از طریق تابش اشعه لیزر ، بافت های لثه اطراف دندان کنار برده میشوند و دندان از طریق ابزار های مخصوص برداشت میشوند و سپس به کمک نور لیزر بافت لثه بسته خواهد شد و ترمیم آن زودتر نیز شکل میگردد .

 

 

جراحی دندان عقل

 

پس از جراحی دندان عقل

بعد از جراحی دندان عقل نهفته ، خونریزی وجود دارد که با فشردن گاز استریل بر آن باید کنترل شود و از خونریزی شدید جلوگیری نماید . ورم و التهاب شدید در دندان و لثه و به صلاح لپ فرد وجود دارد د و به مدت ۷۲ ساعت در اوج خود بوده و تکلم و باز بسته شدن دهان را سخت میکند ، در این مدت مصرف غذاهای نرم پیشنهاد میشود و توصیه میشود افراد سوپ و آش ولرم و رو به سرد را میل نمایند و از غذاهای داغ پرهیز کنند و به کلیه موارد تجویز شده توسط متخصص خود توجه کرده و انجم دهند و رعایت بهداشت دهان را از طریق دهان شویه فراموش نکنند تا عفونت را به بافت در حال ترمیم راه ندهند .

مراقبت هایی که باید انجام دهید

پس از کشیدن دندان عقل بدون درد رعایت برخی نکات برای سلامت دهان و دهان از واجبات می باشد که قطعا از طریق دندانپزشک به اطلاع افراد میرسد و مراجعین باید ان ها را رعایت کنند ، مانند مصرف به موقع آنتی بیوتییک های تجویز شده ، فشار دادن محکم گاز پانسمان بعد از جراحی تا مدت یک ساعت ، پرهیز از تف کردن و پرتاب کردن آب به بیرون از دهان به مدت یک روز ، پرهیز از انجام فعالیت های سنگین حد اقل به مدت دو روز و اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی های داغ و ممنوعیت مصرف دخانیات در این زمان .

عوارض جراحی دندان عقل

این موضوع را باید بدانید که ورم کردن دندان هایتان و نداشتن حس عادی در دهان تا مدت دوهفته امری عادی می باشد و شما با رعایت نکات گفته شده توسط جراح لثه و انجام مراقبت های لازم نباید نگران باشید چرا که این دوره پس از گذشت دو هفته اتمام میابد و مشکلی را برای شما ایجاد نمیکند .
اما اگر جراحی شما نزد دندانپزشکان غیر حرفه ایی و کلینیک های غیر تخصصی انجام گرفته باشد میتوانید شاهد : آسیب تصادفی فک و ددان های دیگر در زمان جراحی ، عفونت پس از جراحی ، درد های شدید ، گرفتگی و خشکی فک ها ، بی حسی لب و لثه اطراف دهان باشید که با توجه به این شرایط شما نیاز به درمان های جید و متفاوت برای رفع این مشکل های به وجود آمده خواهید داشت .

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین برآورد هزینه کشیدن دندان عقل با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند