انواع ارتودنسی

انواع-ارتودنسی

ارتودنسی یک درمان شناخته شده برای ترمیم وضعیت دندان ها و فک و رفع نا هنجاری های آن ها می باشد که افراد بسیاری را به سمت خود جذب کرده است چرا که ارتودنسی میتواند به صورت اصولی دندان و یا فک را مرتب کرده و زیبایی منحصر به فردی را به دندان ها بدهد و افراد شاهد دندان های ردیف ، مرتب و در نهایت لبخندی کاملا زیبا باشند. اما انواع ارتودنسی متفاوت می باشد و شاید مراجعین از این موضوع مطلع نباشد . برای آشنایی با انواع ارتودنسی در ادامه با دندانپزشکی فرایش همراه باشید.

انواع ارتودنسی

روش های متفاوتی برای ارتودنسی وجود دارد ، شما باید بدانید که با انتخاب یک متخصص عالی میتوانید بهترین گزینه درمان را برای مشکل خود داشته باشید چرا که متخصص با توجه به شرایط فک و دندان های شما بهترین روش را برای نتیجه گیری بهتر و سریعتر شما انتخاب می نماید.

ارتودنسی به روش سنتی

ارتودنسی سنتی معمولا بیشترین طرفداران را به سمت خود دارد که البته این روش نیز تغییرات بسیاری را از گذشه تا کنون در خود ایجاد کرده است و امروزه شاهد نتایج بهتری در این روش می باشیم چرا که در گذشته ساختار و وزنی سنگین تر و امروزه شاهد ساختار و وزنی سبک تر می باشیم. در این نوع ارتودنسی با فولادی ضد زنگ که درجه بالا هستند ساخته میشوند آن ها براکت های فلزی را نیز دارند که از طریق سیمان مخصوص بر دندان متصل خواهند شد ، این براکت ها از طریق ورقه های نازک به هم میچسبند از این طریق فشار به دندان ها وارد میشود و دندان ها حرکت می کنند.

براکت ها به واسطه الاستیک های کوچک به حلقه ها وصل میگردند دارای رنگ های مختلفی بوده و قابلیت تعویض دارد برخی از این ارتودنسی ها نیز نیازی به حلقه ندارند و به صورت خودکار بسته شناخته میشوند.

ارتودنسی سرامیکی

در این روش درمان به صورت روش سنتی انجام میگیرد با این تفاوت که در این روش براکت ها به صورت سرامیک ها شفاف و روشن می باشند که قابل مشاهده نیز نمی باشند.

از ویژگی های این روش که خوشایند نمی باشند تغییر رنگ الاستیس می باشد که در مواقعی لکه هایی را بر دندان نیز ایجاد میکند در همین حالت متخصص برای این ارتودنسی خمیر دندانهای مخصوص و دهان شویه های مخصوص را تجویز می نمایند تا خطر پوسیدگی را رفع و از تغییر رنگ جلوگیری نماید.

ارتودنسی دیمون

این نوع ارتودنسی راحت و بی درسر می باشد و طرفداران زیادی را در این خصوص به سمت خود جذب کرده است. این نوع ارتودنسی خود روشن و شفاف می باشد در روش نیازی به الاستیک نبوده و از اسلاید استفاده میشود تا سیم ها را به هم متصل نماید و نتایج سریعی را به همراه دارد و دندان ها بدون نیاز به سیم حرکت می نمایند پس میتوان حدس زد که فشار کمی بر دندان ها وارد میگردد و شست وشو و رعایت بهداشت در آن آسان بوده و نیاز کمتری به مراجع دندانپزشک می باشد.

ترازبند روشن و متحرک

این ترازبند دارای طیف زیادی از خطوط پلاستیکی می باشد که شفاف هستند این ها قابلیت جا به جایی را دارند و میتوان آن ها را دو هفته در میان جا به جا نمود.

ارتودنسی فانکشنال

این نوع از ارتودنسی متحرک است که برای کودکان کاربرد دارد و میتواند مشکلات فکی آن ها را قبل از سن بلوغ درمان نماید.

ارتودنسی زبانی

ارتودنسی دندانی یا لینگوال ، سیم ها براکت در پشت دندان قرار میگیرند تا ظاهر دندان ها را در درمان تحت تاثیر قرار ندهد و غیر قابل مشاهده باشد.
تنظیمات در این ارتودنسی ها سخت می باشد ، دوره درمانی طولانی بوده و برای افراد سختی های بسیاری را به دنبال دارد.

انتخاب ارتودنسی

ارتودنسی ها به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک می باشند که متخصص با توجه به شرایط شما بهترین گزینه را برای شما انتخاب کرده و درمان می نماید تا بهترین نتیجه را از این طریق در دست داشته بشاید.

هزنیه انواع ارتودنسی

هزینه ارتودنسی در واقع به هر نوع از ارتودنسی ها هزینه مخصوص به خود را دارند که بسته به شرایط دندانی و مدت درمان هزینه نیز تغییر می یابد در این صورت هزینه دقیقی برای ارتودنسی ثبت نیست و افراد میتوانند با مراجعه به متخصص در یابند که با توجه به شرایط خود چه مقدار هزینه ای درمانی را دارند.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*