براکت ارتودنسی چیست و انواع براکت ارتودنسی کدام است؟

براکت ارتودنسی

یکی از مهم ترین ابزار های درمان نا منظم بودن دندان ها براکت ارتودنسی می باشد و وظیفه نگهداری سیم دندان را بر عهده داشته که به واسطه ی  نصب شدن به دندان این کار را انجام میدهد، همچنین براکتها انواع متفاوتی را به خود اختصاص داده است که جنس های متفاوتی را نیز دارند و افراد با توجه به شرایط دندان و فک خود و همچنین سلیقه ی شخصی میتوانند آن ها را انتخاب و استفاده نمایند .

یکی از ابزار ارتودنسی بریس می باشد که  این وسیله براکتها و سیم را به خود اختصاص داده است و وظیفه مرتب کردن دندان ها و اصلاح ناهنجاری فک را بر عهده خود دارند  و هدف براکت نگهداری از سیم بر دندان می باشد و ظاهری به شکل مربع ریز دارد و بر روی دندان ها نصب میگردند ، براکت نیز انواع مختلفی دارد  که در ادامه با دندانپزشکی فرایش همراه باشید

 

 براکت ارتودنسی

 

براکت با هدف نگهداری سیم قوسی بر دندان توسط باند یا چسب  بر سطح دندان چسبیده میشود ، براکت جنس  های متفاوتی دارد که از پلاستیکی ، فلزی ، سرامیکی متغیر می باشند . براکت وظیفه وارد کردن نیرو و فشار سیم ارتودنسی بر دندان ها را بر عهده دارد که به واسطه دو الی  یک شیار سیم را در داخل خود قرار میدهد ، هر براکت با توجه به تعداد شیار ها و نوع طراحی به انواع مختلفی  تشکیل میگردند همچنین باید توجه داشته باشید کلیه خدمات ارتودنسی بدون عوارض ارتودنسی می باشد

 

انوع براکت ارتودنسی

 

همانطور که قید شد براکت به صورت مختلفی می باشد که از لحاظ جنس  به فلزی ، پلاستیکی ، سرامیکی  تشکیل میگردند و از نوع تکنیک  نیز متفاوت خواهند بود که به صورت لینگوال و ارتودنسی متحرک می باشند که توسط دندانپزشک انجام می شود

 

براکتهای فلزی ارتودنسی

 

این نوع براکت شایع ترین نوع براکتها می باشد که برای اکثر درمان ها از آن استفاده میشود  و بر روی سطح بیرونی دندان ها قرار میگیرند ، این براکتها را میتوان ریسایکل کرد ، قابلیت استریل شدن را دارد ، دارای استحکام بالایی بوده و خطر فرسایش را برای خود و دندان ها به همراه ندارد و تاثیر مطلوبی را بر نتیجه ارتودنسی خواهد گذشت . لازم به ذکر است که مقدار هزینه ی مناسبی را نیز دارند و انتخاب رنگ در آن به دست مراجع می باشد .

 

براکتهای لینگوال ارتودنسی

 

انتخاب این براکت به منظور دیده نشدن آن می باشد به این صورت که براکت ها بر روی دندان ها از داخل قرار میگیرند  و مجاور با زبان می باشند و غیر قابل رویت  خواهند بود .

نتیجه این نوع براکت نیز مطلوب بوده و تاثیر خود را برجای خواهد گذاشت ، اما باید توجه کرد که دندان ها در طول زمان ارتودنسی به مراقبت بهداشتی زیادی نیاز دارند و باید مرتبا مورد شست و شو و مسواک  قرار گیرند و در این صورت شست و شو براکت لینگوال کار آسانی نخواهد بود و همچنین امکان دارد در برخورد با زبان حس بدی را به افراد منتقل سازد و باید توجه داشت که نیاز به دوره درمانی بیشتری را دارد و  برای افرادی که مایل به دیده نشدن درمان خود می باشند کاملا مناسب است   .

 

براکتهای سرامیکی ارتودنسی

 

این نوع براکت میتواند نیرو و فشار لازم را به راحتی بر دندان ها و فک منتقل کند که نتیجه خوبی را برای درمان به همراه دارد .

اما باید توجه کرد که نیاز به مراقبت بسیاری دارد  و ممکن است در طول درمان بشکند و نیاز به ماده بیشتری دارند که ممکن است حس خوبی را برای افراد نداشته باشد .

مراقبت بهداشت در این روش باید بیشتر رعایت گردد چرا که امکان  تغییر رنگ برای سرامیک ها وجود خواهد داشت و طول دوره درمان از براکت فلزی بیشتر و از براکت های پلاستیکی کم تر خواهد بود .

 

براکتهای پلاستیکی در ارتودنسی

 

افرادی که مایل به داشتن درمان ارتودنسی به صورت غیر نمایان می باشند ترجیح میدهند از براکت پلاستیکی استفاده نمایند تا جلوه کمتری را داشته باشد این نوع براکت نیز تاثیر خود را میگذارد اما نیاز به گذشت دوره درمان بیشتری دارد و افراد باید  مصرف تنباکو ، توتون ، سیگار و الکل را به طور کل قطع کنند چرا که موجب تخریب براکت پلاستیکی میگردند .

 

 انتخاب نوع براکت ارتودنسی

 

سوالی که ذهن افراد را به خود درگیر میکند انتخاب نوع براکت می باشد افراد باید توجه داشته  باشند که انتخاب براکت بسته به نوع شرایط دندان و فک فرد ، مدت زمان  در نظر گرفته شده برای درمان ، هزینه ، سلیقه شخص و . . می باشد و افراد بهتر است طبق نظر ارتودنتیست خود گزینه ی مناسب مخصوص به شرایط خود را برای درمان انتخاب  نمایند .

 

هزینه براکت ارتودنسی

 

اصولا براکتهای فلزی هزینه ی مقرون به صرفه تری را داشته و با توجه به دوره درمان کوتاه تر از سایر براکت ها هزینه های جلسات کمتری را نیز به خود اختصاص می دهند و براکت های سرامیکی و لینگوال هزینه بیشتری را از لحاظ نوع و تکنیک و درمان طولانی تر  به خود اختصاص داده اند .

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین برآورد هزینه ارتودنسی با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما بتوانند شما را راهنمایی کنند

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*