بيماري لثه چيست؟

بيماري لثه چيست؟

بيماري لثه , عفونت در بافت لثه و استخوان احاطه كننده دندان است كه بيماري Periodontal نيز ناميده مي شود .

دو نوع بيماري لثه داريم :

۱- بيماري Gingivitis: بيماري است كه تنها روي لثه ها تاثير مي گذارد. روي بافت نرمي كه اطراف دندان را احاطه كرده است.

۲- بيماري periodontitis: از بیماری Gingivitis شديدتر است. زير لثه ها منتشر شده و به بافت و استخوان احاطه كننده دندان اسيب مي رساند.

 

چه عواملي موجب بيماري لثه مي شوند؟

اين بيماري، بر اثر رشد باكتري ها (جرم) روي دندان و لثه ها به وجود مي ايد. باكتري هاي موجود در پلاك، ماهيت شفاف و جسبنده اي دارند كه در دهان توليد مي شوند و از مواد قندي موجود در غذاها و نوشيدني ها تغذيه مي كنند و سم و مواد شيميايي ترشح مي كنند .اين سم لثه را ملتهب كرده و موجب ورم لثه و خونريزي به هنگام مسواك زدن مي شود. اين باكتري ها روي هم انباشته شده، سخت تر شده و توليد رسوب يا جرم دندان مي كنند .حتي باعث مي شوند كه التهاب لثه بيشتر شده و از محل خود عقب نشيني كرده و از دندان فاصله بگيرد .عواملي كه احتمال مبتلا شدن به بيماري لثه را در شما تقويت مي كند:

۱- دندان ها را به خوبي و به طور منظم مسواك نميزنيد

۲- دخانيات مصرف مي كنيد.احتمال ابتلا به بيماري لثه درافراد سيگاري بيشتر از غير سيگارها ست و به بيماري هاي جدي تر لثه دچار شده كه منجر به افتادن دندان ها مي شود درمان اين بيماري ها به مراتب دشوارتر است.

۳- سابقه خانوادگي ابتلا به بيماري لثه

۴- تضعيف سيستم ايمني بر اثر استرس زياد و بيماري هايي مانند ديابت، ايدز و لوكمي

۵- خوردن غذاهايي كه از نظر ويتامين ها و مواد معدني فقير هستند و باعث تضعيف سيستم ايمني بدن مي شوند. همچنين مقدار بالاي كربوهيدرات و مواد قندي در اين غذاها، به رشد پلاك كمك مي كند.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*