بيماري هاي پریودنتال و التهاب کم دهان جز بیماری های لثه هستند.(شماره۱)

رفع پریودنتال در تهران

بيماري periodontitis كه به طور كلي به ان پریودنتال يا بيماري لثه مي گويند, با رشد باكتريايي در دهان اغاز شده و اگر به طور كامل درمان نشود ممكن است به علت تخريب بافت نگهدارنده دندان, باعث افتادن دندان شود.

 

تفاوت بين پریودنتال و التهاب کم دهان در چيست؟

 

التهاب لثه يا gingivitis معمولا پيش زمينه ي پریودنتال (بيماري لثه) است.اگر چه اين به معناي ان نيست كه تمامي التهاب کم دهان ها به پریودنتال ختم مي شود.

در مراحل اوليه التهاب کم دهان ,باكتري هاي موجود در پلاك به تدريج افزايش پيدا مي كند و باعث مي شوند كه لثه ها متورم شده و در حين مسواك زدن خونريزي كنند. اگرچه لثه ها ممكن است ملتهب باشند اما دندان ها همچنان در جاي خود محكم قرار گرفته اند و تغيير در استخوان و اسيب به بافت ها در اين مرحله اتفاق نمي افتد. هنگامي كه التهاب کم دهان درمان نشود، پيشرفت كرده و پریودنتال بروز مي كند. در شخص مبتلا به پریودنتال، لايه داخلي لثه و استخوان، از دندان‌ها فاصله گرفته و حفره ها (فضاهاي خالي كوچك بين لثه ها و دندان ) تشكيل مي شوند و در ان مواد زايد انباشته شده و ممكن است محل را عفوني كنند. زماني كه پلاك ها گسترش پيدا كرده و زير خط لثه رشد كردند، سيستم ايمني بدن با باكتري ها مبارزه مي كند. سم توليد شده توسط باكتري هاي پلاك و انزيم هاي مفيد بدن با هم درگير شده و باعث تجزيه استخوان و بافت نگه دارنده دندان مي شوند.

با پيشرفت بيماري حفره ها عميق تر شده و بافت لثه و استخوان بيشتر تخريب مي شوند. وقتي اين اتفاق رخ مي دهد، دندان بيشتر از اين نمي تواند در جاي خود محكم بماند، لق مي شود و دندان مي افتد. بيماري لثه منجر به افتادن دندان در بزرگسالان مي شود.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*