بیماری زبان مویی

بیماری زبان مویی

اسم اسن بیماری ممکن است که کمی تر سناک باشد اما این بیماری بی ضرر است. بیماری زبان مویی به وسیله باکتری ها و قارچ ها در دهان ایجا د می شود که باعث می شوند دهان ظاهری مانند سطوح مودار پیدا کند. این حالت را می بوان با رعابت بهداشت دهان کاملا برطرف کرد.

چه چیزی باعث این بیماری می شود؟

این بیمار ی همان طور که گفته شد تویط باکتری ها و قارچ ها در دهان ایجاد می شود. این باکتری ها پاپیلا تولید می کنند که در امتداد کف زبان رشد می کنند و در حالت عادی این پاپیلاه ها در طی غذا خوردن و فعالبت ها در دهان کوناه می شود اما این نوع از پاپیلا ها بیش از حد رشد می کنند که ۱۵ برابر حالت عادی است. در حالت عادی این پاپیلا رنگ شان صورتی تا سفید است اما زمانی که دراز می شوند رنگ مربوط به غذا ها و نوشیدنی ها و همچنین به خاطر فعالیت باکتری ها نیز باز رنگ هایی را به خود می گیرد اما چون در این حالت بیشتر رنگ سیاه دیده شده به آن زیان مویی گفته می شود ولی ممکن است که به رنگ های دیگری نیز این بیماری در دهان افراد بیمار دبده شود.

سبک خاص و شرایط زندگی متفاوت در ابجاد این بیماری دخالت دارد که شامل :

۱- بهداشت نامناسب دهان

۲- سیگار کشیدن

۳- نوشیدن مقدار زیادی از قهوه یا چای

۴- استفاده از آنتی بیوتیک ( که ممکن است تعادل طبیعی باکتری در دهان مختل )

۵- از دست دادن آب بدن

۶- مصرف داروهایی که حاوی بیسموت شیمیایی (مانند پپتو بیسمول برای ناراحتی معده )

۷- بزاق به اندازه کافی تولید نمی شود

۸- از دهان شویه که حاوی پراکسید ، جادوگر درخت فندق، و یا منتول به طور منظم با استفاده شود

۹- انجام پرتودرمانی سر و گردن

زبان مودار سیاه در مردان ، افرادی که مواد مخدر تزریقی استفاده می کنند، و کسانی که HIV مثبت هستند شایع تر است.

علائم بیماری زبان مودار چیست؟

بجز ظاهر سیاه، زبان کسانی که به این مشکل دچار شده علایم یا حالت ناراحت کننده ای را ندارد. اما اگر مخمر هایی به اسم مخمر کاندیدا آلبیکنس در دهان رشد کرده باشد باعث خارش و سوزش در دهان می شود که به این نوع احساس خارش glossopyrosis گفته می شود. بعضی از مردم از حات تهوع و یا طعم فلزی مانند در دهان خود شکایت دارند که در حالت های شدید امکان دارد که به عق زدن برای استفراغ منجر بشود. حتی گیر کردن غذا در بین این پاپیلاهای رشد یافته باعث بوی بد دهان نیز می شود.

چگونه زبان مودار درمان می شود؟

رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین راه برای درمان زبان مودار است. به آرامی دندان های خود را دو بار در روز با یک مسواک نرم مسواک بزنید. همچنین، زبان خود را مسواک بزنید . شما می توانید از یک لیسه زبان برای اینکه مطمئن شوید که شما زبان خود را به طور کامل تمیز کرده ایداستفاده کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز برای کمک به تمیز نگه داشتن دهان خود نیز بسیار موثر است.

از دیگر نکات عبارتند از :

اگر سیگار می کشید ، ترک کنید.

غذاهای زبر بیشتری به رژیم غذایی خود ضافه کنید. غذاهای نرم به طور موثر زبان را تمیز نمی کنند.

 

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*