بیماری موکوسل چگونه بوجود می آید و درمان بیماری موکوسل چیست؟

درمان بیماری موکوسل

بیماری موکوسل چگونه بوجود می آید و درمان بیماری موکوسل چیست؟

بیماری موکوسل طبیعی است، ممکن است  اگر یک غده یا برآمدگی در بدن شما شکل گیرد کمی نگران شوید. اگر شما و یا فرزندانتان یک ورم ملایم در دهان خود احساس کرد، امکان دارد فقط بیماری موکوسل یا یک کیست بی‌ضرر باشد. با این حال خوب است که آن را چک کنید، مخصوصأ اگر ایجاد مزاحمت کرده باشد.

بیماری موکوسل چگونه بوجود می آید؟ مرکز آن یک غده‌ی بزرگ که باعث ترشح بزاق در دهان شما می‌شود، می‌باشد.

موکوسل چگونه بوجود می آید؟

بزاق شما از طریق یک لوله‌ی کوچک(مجرا) از غدد بزاقی شما وارد دهانتان می‌شود. یکی از این مجراها می‌تواند آسیب ببیند یا مسدود شود. این اتفاق اغلب زمانی می‌افتد که شما بارها و بارها لب پایین یا گونه‌ی خود را گاز بگیرید یا مک بزنید.

ضربه­ خوردن در صورت هم می‌تواند به این مجرا آسیب بزند. برخورد سر در بازی انتخابی بسکتبال هفته پیش را به یاد بیاورید؟ شاید مقصر اصلی آن باشد. هنگامیکه مجرا آسیب می‌بیند چه اتفاقی می‌افتد؟ موکوز به بیرون تراوش می‌کند، مخزن از بین می‌رود و موجب تورمی کیست مانند می‌شود. ایجاد چنین چیزی زمانی اتفاق می‌افتد که مجرا مسدود شود.

 

علائم بیماری موکوسل کدام است؟

 

موکوسل‌ها معمولأ در داخل لب پایینی شما، لثه‌ها، سقف دهان یا زیر زبان شما بروز می‌کنند. آنهایی که در کف دهان ظاهر می‌شوند را رانولا می‌نامند که نادر می‌باشند اما به علت بزرگتر بودن، می‌توانند مشکلات بیشتری در گفتار، جویدن و بلعیدن ایجاد کنند.

موکوسل‌ها ممکن است دارای ویژگی‌های زیر باشند:

. قابل حرکت و بدون درد

. نرم، گرد و گنبدی شکل

. سطح مرواریدی یا نیمه روشن یا آبی رنگ

. قطری معادل ۲ تا ۱۰ میلی‌متر

 

بیماری موکوسل

درمان بیماری موکوسل چیست؟

 

موکوسل‌ها اغلب بدون درمان رفع می‌شوند، اما گاهی اوقات آنها خیلی بزرگ هستند. اما سعی نکنید آن‌ها را باز یا خودتان درمان کنید، نزد پزشک خود، متخصص اطفال یا دندان‌پزشک بروید.

این دو روش درمانی است که اغلب پزشک یا دندانپزشکان استفاده می‌کنند:

برداشتن غدد: دندانپزشک یا متخصص جراحی لثه با استفاده از ابزار لیزری  آن را برمی‌دارند. و با بیهوشی موضعی درد را کاهش می‌دهند.

کمک به تشکیل یک مجرای جدید که مارسوپیالیز نام دارد: این روش به تشکیل یک مجرای جدید کمک می‌کند که موجب ترک بزاق از غدد بزاقی می‌شود.

دکتر یا دندانپزشک محل را ضدعفونی می‌کند.

بخیه را سرتاسر موکوسل قرار می‌دهد و گره می‌زند.

به آرامی بزاق را خارج می‌کند.

بعد از یک هفته بخیه را می‌کشد.

سایر انواع درمان که موجب کاهش تورم یا جلوگیری از نیاز به جراحی می‌شود شامل تزریق استروئید و داروهایی که بر سطح موکوسل به کار گرفته می‌شوند، هستند.

دندانپزشکی مدرن این افتخار را دارد با تکنیک های نوین و همچنین با استفاده از دندانپزشکی با لیزر توانسته خدمات و رضایت مندی را در دندانپزشکی علی الخصوص دندانپزشکی کودکان را ارتقا دهد. شما عزیزان می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل کنید تا مشاورین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*