بیهوشی در دندانپزشکی کودکان – دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب کلینیک دندانپزشکی می باشد، از فاکتورهای مهم در دندانپزشکی کودکان میتوان به بیهوشی در دندانپزشکی کودکان، فیشورسیلنت و فلوراید تراپی در دندانپزشکی کودکان و هزینه دندانپزشکی کودکان اشاره کرد.

یکی از نعمت هایی که در  زندگی داریم و نسبت به آن بی توجهیم،دندان است. این عضو مهم بدن،در تمام طول عمر مورد نیاز جدی ما قرار میگیرد و ما باید از زمان کودکی با استفاده از آموزش صحیح و کنترل سلامت دندان شیری از طریق بهداشت و مراقبت درست دهان و دندان به حفظ سلامتی و دوری از خراب شدن آن بپردازیم زیرا ضامن سلامت دندان در بزرگسالی سالم بودن دندان  درکودکیست،دندان شیری بسیار دارای اهمیت است، دندان شیری سالم موجب راحت تر جویدن غذا و در نهایت بهتر هضم شدن غذا میشود که از این طریق، جذب ویتامین های مورد نیاز بدن هم بهترصورت میگیرد.

همچنین سلامت این دندان باعث میشود کودک تکلم صحیح داشته باشد،دندان ناسالم تکلم و زیبایی کودک را دچار مشکل میکند،بنابراین توصیه میشود کودکان را در سن یک سالگی به دندان پزشکی کودک سپرد. این معاینه بیشتر جنبه ی آموزشی دارد تا کودک با محیط دندانپزشکی آشنا شود  تا در دوره های بعدی با ترسیدن به مشکل برنخورد،زیرا یکی از مهم ترین مسائلی که موجب میشود کودک یا بزرگسال از رفتن به دندانپزشکی امتناع کند و سلامت دندان خود را به خطر بیاندازد ترسیدن از دندانپزشکی است.پس با بردن کودک به دندانپزشکی در یک سالگی میتوانیم از این ترس جلوگیری کنیم.

 

نقش دندان در کودکان

 

ابتدا پدر و مادر باید توجه داشته باشند فرزند خود را به کدام دندانپزشک میسپارند  آن ها باید فضای دندانپزشکی مناسبی انتخاب کنند که فضایی مناسب کودک با رنگ هایی شاد و محیطی برای بازی و سرگرمی کودک داشته باشد. رفتار دندانپزشک بسیار مهم است او باید بتواند ترس را از کودک دور کند ،دندانپزشکی کودک نیازمند یک علم روانشناسی در این زمینه است و پزشکی بهتر است که این را دارا باشد تا بتواند درمقایل بد رفتاری و ترس کودک صبوری کند،قابل اعتماد باشد،درزمان دراز کشیدن کودک بر تخت رفتار صمیمی انجام دهد تا کودک نترسد.

پس پدر و مادر وظیفه دارند دراین بابت تحقیقات زیادی انجام دهند تا انتخاب درستی برای سلامت دندان و روح کودک خود داشته باشند.

مسئله ی بعدی مدیریت است،مدیریت دندان پزشک ،بسیار مهم بوده و نیاز به مهارت فراوان دارد  او باید بتواند رفتار و محیط کاملا مناسبی برای کودک ایفا کند.

علاوه بر رفتار دندانپزشک،رفتار همکاران  آن هم باید صمیمی و مهربان بوده و بسیار دوستانه محیط را با کودک آشنا کنند و بعد از آن پزشکه مربوطه چکاپ اولیه را انجام دهد و نحوه صحیح مسواک زدن را به کودک آموزش دهد و اگر کودک احساس راحتی کند،خودش به پزشک اجازه ی معاینه را خواهد داد.

بنابراین اگر فرد بتواند در کودکی  خاطره خوبی در دندانپزشکی داشته باشد،به سلامت دهان و دندان خود حتی در زمان بزرگسالی هم اهمیت میدهد و این امر موجب میشود تا در بزرگسالی هم از رفتن به دندانپزشکی امتناع نورزد و سلامت دندان خود را به خطر نیاندازد.

 

 

بیهوشی در دندانپزشکی اطفال

 

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

 

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان یکی از مهمترین مراحل دندانپزشکی کودکان به شمار می رود که  به دو روش صورت میگیرد:۱-بیهوشی در دندانپزشکی کودکان به روش آرامبخشی ۲-بیهوشی کامل

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

کودک در وضعیت نیمه بیدار است.این روش زمانی کاربد دارد که درمان به زمان کمی احتیاج داشته باشد.

بیهوشی کامل

متخصصین ترجیح میدهند،بیهوشی کامل صورت گیرد زیرا به ریه های کودک آسیب وارد نمیشود اما در آرامبخشی،امکان اسپاسم شدن ریه ها بالاست و در آینده برای کودک ضرر فراوان دارد.

و اما بیهوشی کامل،اگربیهوشی بیشتر از ۳ ساعت در کودکان زیر ۲ سال باشد باعث مشکل در یادگیری کودک میشود.

ولی کودکان زیر ۲سالی که دندان های آن آبسه کرده باشد عفونت های زیادی در دندانشان وجود دارد که هرچه سریعتر باید خارج شوند ،زیرا به جوانه های  دندان دائمی آسیب میزند و این عفونت ها میتوانند از انتهای ریشه ها از طریق رگ های خونی وارد کل بدن کودک شوند و آسیب های جدی ایی به اندام های مختلف بدن از جمله مغز،کبد،کلیه وارد کنند،در این صورت بیهوشی باید برای درمان انجام گیرد.

 

دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی

 

کلینیک دندانپزشکی ما  از روش های روانشناسی برای آرام کردن کودکان استفاده کرده و به نوعی دندانپزشکی کودکان را بدون بیهوشی انجام می دهد

ما به هیچ عنوان از  بیهوشی برای دندانپزشکی کودکان استفاده نمی کنیم زیرا همانطور که در مطالب بالا گفته شد بیهوشی در دندانپزشکی کودکان بسیار خطرناک بوده و عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت.

 

استفاده از فیشورسیلنت و فلوراید تراپی در دندانپزشکی کودکان

سطح دندان های آسیا دارای فرج های عمیقی میباشد که در اکثر اوقات با مسواک کردن،مواد غذایی از این محل از بین نمیرود و این سبب اغاز پوسیدگی و از بین رفتن دندان میشود که پوسیدگی،بسیار شایع در کودکان ۵ تا ۱۳ ساله قابل رویت است.

برای درمان پوسیدگی دندان کودکان، از فیشورسیلنت استفاده میکنیم،ماده ایی ایست که دندان پزشک آن را روی دندان قرار میدهد و به وسیله قرار دادن نور لیزر بر روی مواد باعث سخت شدن و چسبیدن آن روی دندان میشود،و چون این عمل بدون تزریق صورت میگیرد و کودک هیچ دردی احساس نمیکند این درمان را دوست دارد و همکاری میکند.

فلوراید، دندان ها را در مقابل حملات اسیدی مقاوم میسازد و از ابتلا به پوسیدگی دندان ها تا حد زیادی جلوگیری میکند.

 

هزینه دندانپزشکی کودکان

همانطور که در ابتدای مطلب فوق گفته شد هزینه دندانپزشکی کودکان  به فاکتورهای بسیاری ارتباط دارد . خدماتی که برای دندانپزشکی قرار است انجام گیرد و یا تعداد دندانهایی که درمان می شود در هزینه دندانپزشکی کودکان بسیار مهم می باشد که بستگی به نوع درمان و ترمیم دندان دارد.

شما عزیزان میتوایند جهت کسب اطلاع از هزینه دندانپزشکی کودکان با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷  و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنید

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*