تست‌های بزاق OraQuick می‌تواند ويروس ايدز را ظرف ۲۰ دقيقه شناسایی كند

درمان دندان شش در قلهک

تست‌های بزاق OraQuick می‌تواند ويروس ايدز را ظرف ۲۰ دقيقه شناسایی كند

سازمان غذا و دارو ایالات متحد FDA اولین آزمون بزاق برای تشخیص ویروس اچ آی وی که می تواند به جای آزمایش خون مورد استفاده قرار گیرد و در کمتر از ۲۰ دقیقه آلوده بودن فرد به ویروس را نشان دهد تایید کرده و دندانپزشكان آمريكايي هم‌اكنون از تست‌هاي بزاقي استفاده مي‌كنند كه مي‌توانند ويروس ايدز را ظرف چند دقيقه شناسايي كنند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران آزمايش بزاق دهان براي تشخيص ايدز را روش موثري بجاي آزمايش خون مي‌دانند كه مي‌تواند در كشورهاي در حال توسعه مانند چين و هند استاندارد شود.

دكتر كاتريس اوستين كه اين آزمايش را در كلينيك دندانپزشكي خود روي ۱۰۰ بيمار براي تشخيص ايدز انجام داده است، مي‌گويد: اين روشي شگفت‌انگيز است كه براي شناسايي ويروس ايدز به شما ارائه مي‌شود.

وي افزود: موضوع ايدز مي‌تواند براي برخي از بيماران ناراحت‌كننده باشد به همين خاطر ما تصميم گرفتيم با بيماران در اين‌باره مثل يك واقعيت عادي و معمولي درست مثل يك بيماري دنداني يا لثه‌اي صحبت كنيم.
اين تست بسيار ساده و ارزان‌قيمت است و ظرف ۲۰ دقيقه انجام مي‌شود. نمونه پزشكي كه از بيماران به دست مي‌آيد، تغيير رنگ مي‌دهد تا نشان دهد كه نتيجه آزمايش مثبت يا منفي است. در حال حاضر در شهر نيويورك بودجه ی انجام اين آزمايش در چند بيمارستان و كلينيك ارائه شده است.
دقت آزمايش “‪ “OraQuick‬در يك مطالعه باليني بر روي ‪ ۴۵۰‬بيمار كه بر روي بيماران بيمارستاني در ماهارشترا در هند انجام شد ‪ ۱۰۰‬درصد تعيين شد. دقت آزمايش استاندارد خون ‪ ۹۹/۷‬درصد است.

اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا اين آزمايش را در سال ‪ ۲۰۰۴‬تاييد كرد، اما پس از آنكه نتايج مطالعات نشانگر نتايج مثبت غلط در آمريكا و زنان باردار در هند بود دقت آن مورد ترديد قرار گرفت.

همچنین “نيتيكا پاي” از مركز بهداشتي دانشگاه مكگيل در كانادا مي‌گويد آزمايش ‪ OraQuick‬ساده و سريع است.

نمونه بزاق دهان بيمار گرفته شده و از نظر وجود پادتن‌هاي ويروس اچ آي وي آزمايش مي‌شود. كيت آزمايش حاموي وسايل لازم براي نمونه‌گيري و انجام آزمايش و نتيجه آزمايش در كمتر از ‪ ۲۰‬دقيقه مشخص مي‌شود.

‪ ۶۶‬درصد بيماراني كه آزمايش خون انجام دادند ابراز ناراحتي و درد مي‌كردند. اين ميزان در مورد افرادي كه آزمايش بزاق دهان انجام دادند ‪۸‬ درصد بود.

اين آزمايش در مناطق روستايي، آفريقا، چين، هند و روسيه قابل كاربرد است و مي‌تواند به مهار ايدز در اين مناطق كمك كند.

در حال حاضر نتايج آزمايش نيازمند تجزيه و تحليل است.

آزمايش ايدز در مناطق دورافتاده بدون ارايه مشاوره كافي در مورد ايدز با مشكلاتي همراه است.

بهاي اين تست در آسيا حدود ‪ ۱۰‬دلار اعلام شده است. اين تست كه ساخت شركت “‪ “OraSure Technologies‬است براي استفاده در كره و سنگاپور تاييد شده است.

در حدود ۲۵ درصد از آمریکایی ها که حامل ویروس اچ آی وی هستند نمی دانند که به این ویروس آلوده و یا به ایدز مبتلا شده اند ، بر اساس برآوردهایی که توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ( CDC ) و با توجه به تاکید سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) ، در کل جهان رقم افرادی که به ویروس HIV آلوده هستند و از آلودگی خود بیخبر هستند ممکن است تا ۹۵ درصد افراد آلوده را شامل گردد .

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*