دلایل محیطی فرسایش سطح دندان چه چیزهایی هستند؟

فرسایش دندان در تهران

دلایل محیطی فرسایش سطح دندان چه چیزهایی هستند؟

اصطکاک، سایش ، فشار و خوردگی ( یا هر ترکیبی از این عوامل ) می تواند باعث فرسایش سطح دندان شود. اصطلاحات کلینیکی زیادی برای تشریح این اتفاق توشیح داده شده :

ساییدگی:

این اصطکاک طبیعی دندان به دندان است و زمانی رخ می دهد که دندان های شما در مواقع مختلف مانند دندان قرچه درگیر است و این اغلب در طول خواب به شکل غیر ارادی رخ می دهد.

سایش:

سایش و گسستگی فیزیکی سطح دندان که با مسواک زدن بیش از حد و سخت دندان ها، نخ دندان نامناسب، گاز گرفتن از اشیاء سخت (مانند ناخن ، درب بطری، یا قلم )، یا جویدن تنباکو اتفاق می افتد.

خوردگی:

این مورد زمانی اتفاق می افتد که محتوای شیمیایی اسیدی اطراف سطح دندان به خاطر مصرف برخی از داروها مثل آسپیرین و قرص ویتامین C ، غذاهای اسیدی، مصرف الکل و یا استفراغ مکرر (بازگشت اسید معده به دهان به همراه غذا) زیاد است.

یافته های محققان نشان داده که استفراغ زیاد یکی از عوامل مهم در خرابی دندان و از بین رفتن مینای دندان است که در افراد دارای اختلال Bulimia (پرخوری و استفراغ ) این حالت از خرابی دندان زیاد دیده می شود.

بزاق دهان نقش مهمی را در سالم نگه داشتن دهان و دندان بازی می کند. علاوه بر افزایش سلامت بافت ها دهان از مینای دندان با ایجاد پوشش کلسیمی و دیگر مواد معدنی در اطراف مینای دندان از آن محاقظت میکند. بزاق همچنین باعث کاهش غلظت اسید در اطراف دندان ها می شود و مواد غذایی باقی مانده در اطراف دهان را نیز پاک می کند. از دیگر کارهای مهم بزاق خواص ضد باکتری یایی آن است که دهان را از بیماری های زیادی حفظ می کند. در یک دهان سالم بزاق سرشار از کلسیم است و به تقویت دندان کمک زیادی می کند حتی اگر مقدرا زیادی نوشابه و یا آبمیوه با محتوی اسید بالا مصرف کنید.

منبع:

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*