دندان پزشکی کودکان و سوالات متداول

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان

تخصص ما دندان پزشکی کودکان است و این به معنی تمرکز روی درمان نوزادان، کودکان و نوجوانان خواهد بود. در بخش زیر، سوالات شایع در این حیطه و پاسخ ما را پیرامون بهترین روش‌های مراقبت از دندان‌های کودکان، می‌بینید:

چه‌زمانی باید اولین جلسه‌ی دندانپزشکی فرزندم را برنامه‌ریزی کنم؟

توصیه‌ی ما این است که به محض اینکه اولین دندان کودکتان درآمد، او را به دندان پزشکی کودکان ببرید. آکادمی آمریکایی دندان پزشکی کودکان توصیه می‌کنند که اولین ویزیت کودک، ۶ ماه پس از جوانه زدن اولین دندان یا در یک سالگی او باشد؛ حال هرکدام که اول پیش آمد.

دندانپزشک کودکان چه تفاوتی با دیگر دندانپزشکان دارد؟

تمام متخصصان دندانپزشکی (دندانپزشک کودکان، ارتودنتیست، جراح فک و صورت و غیره) از دانشگاه دندانپزشکی شروع می‌کنند و سپس آموزش خود را چندسال دیگر ادامه می‌دهند و تخصص می‌گیرند. در طول آموزش در تخصص دندانپزشکی کودکان، دکتر شما دانش و تجربه‌ی گسترده‌‌ای در درمان نوزادان، کودکان و نوجوانان کسب می‌کنند. دندانپزشکان کودکان از درمان کودکان لذت می‌برند و در درمان هرکدام از بیمارانشان، از مهارت‌های کسب‌شده در رشد کودک و رفتار کودکان، بهره می‌گیرند. از آنجا که مطب ما به درمان کودکان اختصاص دارد، خواهید دید که کارمندان مطب هم درست مثل دکوراسیون و طراحی آن، همه فضایی توام با آرامش و دوستانه برای کودکان فراهم می‌کنند.

در اولین جلسه‌ی درمان دندان پزشکی کودکان چه اتفاقی می‌افتد؟

معمولا اولین جلسه‌ی دندانپزشکی، کوتاه و ساده است. در اکثر موارد، ما روی آشنا شدن با کودک شما و دادن یک سری اطلاعات اساسی درباره‌ی بهداشت دهان به والدین تمرکز می‌کنیم. دندانپزشک سلامت و جای دندان کودک در فک را بررسی می‌کنند و به دنبال مشکلات احتمالی در لثه و فک می‌گردد. اگر لازم باشد، دندان‌ها را تمیز می‌کنیم. همچنین در این جلسه به تمام سوالات مربوط به مراقبت از دندان‌های در حال رشد کودک پاسخ داده می‌شود و مطالب لازم و نکات کلیدی برای مطالعه در خانه، در اختیار شما قرار می‌گیرد.

چطور می‌توانم کودکم را برای اولین جلسه‌ی دندانپزشکی آماده کنم؟

بهترین آماده‌سازی ممکن برای جلسه‌ی اول درمان دندان پزشکی کودکان، داشتن رفتار مثبت و دلگرم‌کننده است. کودکان از ظاهر و حرکات والدین همه‌چیز را متوجه می‌شوند و مطمئن باشید که اگر جلوی کودک درباره‌ی رفتن به دندان پزشکی کودکان منفی حرف بزنید، کودک شما هم از شما تقلید می‌کند و از دندانپزشک خواهد ترسید. عکس مطب دندانپزشکی و کارکنان آن را از وب‌سایت مطب به کودکتان نشان دهید. به فرزندتان آموزش دهید که حفظ سلامت دندان‌ها و لثه اهمیت زیادی دارد و دکتر به این کار کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که دندانپزشک شما برای برخورد با ترس و اضطراب کودکتان آموزش ویژه دیده و کارکنان مطب ما در آرام کردن کودک حین درمان مهارت زیادی دارند.

کودک من، هرچند وقت یک‌بار باید به مطب دندانپزشکی برود؟

عموما توصیه‌ی ما این است که چک‌آپ‌ها هر ۶ ماه یک‌بار انجام شوند. بسته به شرایط بهداشت و سلامت دهان کودک شما، ممکن است جلسه‌های بیشتری توصیه شوند.

وقتی دندان‌های شیری قرار است بیفتند، چرا به درمان نیاز دارند؟

با آنکه دندان‌های شیری به اندازه‌ی دندان‌های دائم در دهان باقی نمی‌مانند، در تکامل و رشد کودک شما نقش بسزایی دارند. وقتی این دندان‌ها در دهان جای می‌گیرند، به کودک شما برای تکلم، لبخند زدن و جویدن صحیح کمک می‌کنند. آنها همچنین جای دندان‌های دائمی را در فک حفظ می‌کنند. اگر کودکی دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست بدهد، دندان‌های مجاور آن فضای خالی را پر می‌کنند که می‌تواند منجر به کج شدن یا جابجایی دندان دايمی جایگزین شود. همچنین، سلامت عمومی کودک شما تحت‌تاثیر بهداشت دندان‌ها و لثه‌ی او قرار می‌گیرد.

بهترین روش برای تمیز کردن دندان‌های کودکم چیست؟

توصیه می‌کنیم که حتی پیش از درآمدن اولین دندان کودک، لثه‌های او را با یک گاز مرطوب نرم پاک کنید. وقتی اولین دندان جوانه زد، می‌توانید از یک مسواک استفاده کنید. مسواکی را انتخاب کنید که پرزهای نرم و سر کوچک داشته باشد. به احتمال زیاد می‌توانید در داروخانه‌های نزدیک به خودتان، مسواک مناسب طراحی شده برای کودکان را پیدا کنید.

 

دندان پزشکی کودکان

از چه سنی می‌توانم از خمیردندان برای تمیزکردن دندان‌های کودکم استفاده کنم؟

وقتی چندتا از دندان‌های کودک شما درآمد، می‌توان استفاده از خمیردندان روی مسواک را شروع کنید. برای هردفعه مسواک زدن، مقدار خیلی کمی از خمیر دندان را به ‌کار ببرید. مراقب باشید که بعد از هر دفعه مسواک زدن، کودک دهانش را شستشو دهد و تف کند تا این کار به یک عادت تبدیل شود. معمولا کودکان می‌خواهند که خمیردندان را پس از مسواک زدن قورت دهند که به این شکل فلوراید زیادی وارد بدن آنها می‌شود که ممکن است باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها گردد. شما باید تا زمانی که کودک بتواند مسئولیت مسواک زدن را به‌تنهایی بپذیرد، این کار را برای او انجام دهید. معمولا کودکان از سن ۹ تا ۱۰ سالگی از این نظر مستقل می‌شوند.

چه‌چیزی باعث ایجاد پوسیدگی می‌شود؟

انواع خاصی از باکتری‌ها درون دهان ما زندگی می‌کنند. وقتی این باکتری‌ها در تماس با غذاهای شیرین قرار می‌گیرند که پس از مصرف در دهان ما باقی مانده‌اند، اسید تولید می‌شود. این اسیدها به مینای سطح خارجی دندان‌ها حمله می‌کنند و در نهایت باعث خوردگی مینا می‌شوند که در دندان سوراخ‌هایی ایجاد می‌کند که به آنها پوسیدگی می‌گوییم.

چطور می‌توانم از پوسیده شدن دندان کودکم جلوگیری کنم؟

مطمئن شوید که فرزندتان دوبار در روز با یک خمیردندان فلورایده دندان‌هایش را مسواک می‌زند. کشیدن نخ دندان روزانه هم بسیار مهم است، زیرا کشیدن نخ دندان می‌تواند باعث تمیزی بین دندان‌ها شود که مسواک نمی‌تواند به این قسمت‌ها برسد. از دندانپزشک کودک خود بخواهید که به شما یک مکمل فلوراید معرفی کند که باعث سخت‌تر شدن و مقاوم‌تر شدن مینای دندان نسبت به پوسیدگی شود. رژیم غذایی را از خوردنی و نوشیدنی‌های پرشکر خالی و با اسنک‌های سبک پر کنید و آن را سالم نگه دارید. در نهایت، جلسه‌های دندان پزشکی کودکان مرتب داشته باشید تا ما بتوانیم سلامت دندان‌های او را چک کنیم و خدمات پاکسازی لازم را در اختیارش قرار دهیم.

آیا کودک من به سیلانت دندانی نیاز دارد؟

سیلانت‌ها پیت‌ها و فیشورهای دندان را می‌پوشانند. این قسمت‌ها را به‌سختی می‌توان با مسواک تمیز کرد، به‌همین دلیل احتمال پوسیدگی آنها بالاست. ما سیلانت را به‌عنوان یک روش ایمن و ساده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، مخصوصا دندان‌های مولر (آسیاب بزرگ‌) توصیه می‌کنیم. دندان‌های مولر سخت‌ترین دسترسی را دارند.

فرزند من ورزشکار است؛ چطور می‌توانم از دندان‌های او محافظت کنم؟

حتی ورزش کودکان هم می‌تواند دندان‌ها را درگیر کند و به همین دلیل ما گارد دهان را برای کودکان ورزشکار توصیه می‌کنیم. اگر فرزند شما بیس‌بال، فوتبال یا… بازی می‌کند، گارد دهانی می‌تواند از دندان‌ها، لب‌ها، گونه‌ها و لثه‌های او محافظت کند.

فرزند من شستش را می‌مکد؛ چه کنم؟

اکثریت غالب کودکان در نوزادی شست یا انگشتان دیگرشان را می‌مکند و بدون هیچ‌گونه مشکل دايمی، با بزرگ‌تر شدن این عادت را ترک می‌کنند. اگر کودک شما پس از ۳ سالگی هم انگشت خود را می‌مکد یا اینکه این کار را با حالتی تهاجمی انجام می‌دهد، به ما اطلاع دهید تا ببینیم که آیا امکان ایجاد مشکلی به‌خاطر این عادت وجود دارد یا خیر.

چه زمانی کودک من نیاز به تصویر رادیوگرافی دندانپزشکی دارد؟

در دندانپزشکی بدون درد ما توصیه می‌کنیم که تنها تصاویر اشعه ایکس ضروری گرفته شوند. امروزه با استفاده از تکنیک‌های مدرن در دندان پزشکی کودکان، تصاویر با اشعه‌ی ایکس به ابزاری بدون‌خطر برای ارزیابی سلامت دهانی کودکان تبدیل شده‌اند. اگر کودک شما خطر بالای پوسیدگی دندانی دارد، ما تصویر رادیوگرافی در سن پایین را توصیه می‌کنیم. جوانه زدن دندان‌های دائمی از سن ۶ سالگی شروع می‌شود که تصویربرداری با اشعه‌ی ایکس به اطمینان پیداکردن از سلامت فک و جای‌گیری مناسب دندان‌ها کمک می‌نماید.

 

یکی از بخش های تخصصی در دندانپزشکی فرایش دندان پزشکی کودکان می باشد که بخش مجزایی بوده که با تم کودکانه تجهیز شده و در آن فضا به  کودک شما استرس وارد نمی شود شما دوستان عزیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون دندانپزشکی کودکان با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید

مقالات محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

 

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*