دیود لیزر چیست؟ کاربرد دیود لیزر در دندانپزشکی

موارد استفاده در درمان بیماری ها با دیود لیزر بافت نرم

دیود لیزر یا لیزر پرتو دقیق و متمرکز از انرژی نور را منتشر می کند. این نور منحصر به فرد از یک طول موج منفرد تشکیل شده است. طول موج تولید شده به ماده داخل دستگاه لیزر که می تواند یک جامد ( Nd: YAG با ، دیود، استروژن : YAG ) و یا گاز (CO2 یا آرگون ) باشد بستگی دارد. در ادامه با دندانپزشکی فرایش همراه باشید

 

دیود لیزر چیست؟

 

طول موج دیودها نزدیک امواج فروسرخ هستند که ۸۰۰ نانو متر تا ۹۸۰ نانو متر طول موج دارند. مقدار جذب هر بافت متفاوت برای طول موج ها ی مختلف است که در کارایی درمان ها نیز موثر است. لیزرهای دیودی به وسیله هموگلوبین و بافت های رنگدانه دار خوب جذب می شوند. بافت های نرم و کم ضخامت نیز از ین قاعده مستنی نیستند و آنها نیز قدرت جذب متفاوتی دارند.

کسانی که از این نوع دستگاه های لیزری در درمان استفاده می کنند باید به نوع بافت و قدرت جذب بافت و طول موج لیزر خوب توجه کنند که باعث ایجاد صدمات در هنگام درمان نشوند. برهمکنش بافت و لیزر دقیقا مانند پختن سیب زمینی است که در اینجا نور به حرارت تبدیل می شود. زمانی که اشعه لیزر به داخل بافت نفوذ می کند و جذب می شود مقدرای از این انرژی در واحد های مشخصی از بین می رود به همراه یک افزایش دما که در دمای ۵۰ درجه به بالا پروتینئن ها شکل خودشان را از دست می دهند و و در دماهای ۱۰۰ تا ۲۰۰ درجه ساتی گراد نیز آب بافت ها شروع به تبخیر می کند چون قسمت اعظم بافت را آب تشکیل می دهد.

درمان از طریق لیزر به وسیله قطع بافت مورد نظر و برداشتن آن با رساندن آن بافت به مرحله تبخیر انجام می شود. قدرت لیزر ذیویدی بافت نرم معمولا بین ۱/۰ تا ۱۰ واتت با ژول بر ثانبه است. در ابزار طراحی شده برای استفاده از این لیزر ها باید یه صورت لمس مستقیم بافت است و شبیه اسکال پل یا دیگر ابزار ها در حرفه پزشکی طراحی شده است.

 

لیزر در دندانپزشکی

 

کاربرد دیود لیزر در درمان بافتهای نرم

سه مورد از درمانها در این جا شرح داده می شود که برای هرکدام از نمونه ها طول موج لیزر دیودی به کار گرفته شده در حدود ۸۱۰ نانومتر بوده است. نمونه اول مربوط به فرسایش فیبروم ، نمونه دوم مربوط به کورتاژ بافت و  نمونه سوم مربوط به رنوکتمی بود. از همه بیماریان در این باره اجازه نامه کتبی در مورد استفاده از این روش در رابطه با درمان این روش برای بیماری موکوسل گرفته شد ، همچنین ایمنی از دستگاه به طور دقیق رعایت گردید و از پوشش های مخصوص برای سری لیزی ، پوشاندن چشم ها و . . . استفاده شد و ضایعات حین درمان از طریق دستگاه مکنده به بیرون از دهان خارج میگردید .

نمونه اول فرسایش فیبروم

زن ۵۸ ساله قفقازی با فیبروم (۲ میلی متر * ۳ میلی متر ) لب پایین سمت چپ که مدت زمان ضایعه حدود چهار ماه بود. پس از تزریق بی حسی موضعی – ۱٫۰ میلی لیتر از ۲ درصد لیدوکائین ( Septocaine ، ۱: ۱۰۰۰۰۰ ) – به بافت های اطراف ،درمان فیبروم با یک لیزر در دندانپزشکی دیود ( DioDent ™، هیا / ConBio® ) با قدرت ۱ وات شروع و در ادامه در ۲ وات به صورت ثابت و مداوم استفاده شد در این روش از بخیه زدن استفاده نشده بود و در دو ماه بعد از این کار آثار بهبود پدیدار شده بود بدون اثری به جا مانده از عمل درمان شخص صورت پذیرفت .

نمونه دوم مربوط به کورتاژ

کورتاژ پریودنتال در یک زن ۵۴ ساله قفقازی بود که نوع ۲ بیماری پریودنتال را داشت. قیل از شروع از بی حسی موضعی با لیدو کایین ۲ درصد درمان شروع شد و از فیبر های ۴۰۰ میکرونی برای اداه درمان استفاده شد. لیزر استفاده شد لیزر دیود ( هیا / ConBio® DioDent ™ لیزر) بود که از ولتاژ ۶/۰ وات بتا رسیدن ولتاژبه ۱ استفاده شد. درمان در لبه های لثه شروع شد و تا قسمت های بیمار با پاک کردن بافت ادامه یافت.

به طور معمول درمان هر قسمت از باقت ها ۳۰ تا ۴۰ ثانیه طول می کشید که به نوع بافت نیز بستگی داشت. این درمان با شستن دهان با آب نمک و همچنین مسواک زدن دو بار در روز تکمیل شد و در بیمار بعداز یک ماه بهبودی مشاهده کردید.

نمونه سوم مربوط به رنوکتمی

دختر پانزده ساله قفقازی در مورد ارتودنسی دندان هایش که در دو سال پیش انجام شده بود شکایت کرده بود و معاینه بالینی بافت دندان های قدامی فک بالا هایپر پلاستیک را نشان داد.

به گفته بیمار از هیچ نوع دارویی استفاده نکرده بود. درمان با تزریق لیدوکایین و از بین بردن التهاب ها و عفونت ها در محل دندان های ۵ تا ۱۱ آغاز شد و از فیبر لیزر برای برداشتن الیاف از فرنوم استفاده شد

 

کاربرد دیود لیزر در دندانپزشکی

معمولا فعالیت دیود ها در جهت تنظیم و کنترل استفاده از لیزر ها در  کلینیک دندانپزشکی است که خیلی متنوع است. کسانی که می خواهند در عرضه استفاده از این لیزر ها در درمان بیماری ها و مشکلات دهان دندان پا بنهند باید قوانیین منطقه ای و همچنین مهارت های خودشان در این زمینه مرور کنند. در این مقاله با استفاده از لیزر و درمان سه نمونه بالینی اشاره شد ه است. این موارد توسط نویسندگان از طریق انتخاب مناسب مورد، آموزش مناسب، و خود ارزیابی انتقادی از مهارت های بالینی انتخاب شدند.

روش های جراحی دهان که نیاز به حذف بافت نرم دهان دارد را می توان با تبخیر (فرسایش) و یا برش (برش، برداشتن، یا dissection) با دیود لیزر انجام داد. برخی از این کاربردهای بافت نرم شامل و یا محدود به gingivectomy، frenectomy، حذف ضایعه هموراژیک ، کورتاژ و ایمپلنت دندان با لیزر است.

مزایای لیزر برای جراحی دندان عقل بدون درد و  بافت نرم دهان شامل بهبود هموستاز، کاهش درد و ناراحتی حین عمل و بعد از عمل ، کاهش تورم بعد از عمل، عدم نیاز به بخیه ، کاهش تعداد کل باکتریها در محل زخم ، کاهش زمان اپراتورها است. از آنجا که استفاده از لیزر مزایای زیادی دارد ممکن است یک جایگزین مفید برای جراحی بافت نرم دهان در دهان باشد. معایب و یا محدودیت های عمل جراحی لیزر در مقایسه با برش ساخته شده توسط چاقوی جراحی شامل برش کندتر بافت ، ترمیم با تاخیر ، و کاهش دقت جراحی است.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*