از سیر تا پیاز رشته دندانپزشکی و درآمد آن

رشته دندانپزشکی

فردی که مایل به  دندانپزشک شدن است  برای اخد مدرک و یاد گرفتن مهارت های تخصصی خود نیاز به  تحصیل در رشته دندانپزشکی دارد  و دندانپزشکی علمی کاملا تخصصی می باشد ، که میتواند سلامت دندان ، لثه و درمان آن را در بر داشته باشد  و همچنین با استفاده از این علم میتوان بیشتر مشکلات را تشخیص داد و زود تر  به پیشگیری آن ها پرداخت .

 

رشته دندانپزشکی

 

رشته دندانپزشکی برای دانشجویان در دو دوره انجام میگیرد . دوره اول نیاز به ۲ سال گذراندن واحد های پایه بوده و پس از آن با قبولی در ازمون علوم پایه وارد مرحله تخصصی دندانپزشکی می شوند که در آن به دروس تخصصی چون آسیب شناسی فک و دندان ، جراحی های دندان ، فک و صورت ، دندانپزشکی کودکان ، ارتودنسی  ، اندودنتیکس ، پریودنتولوژی ، ارتودنسی متجرک ، ترمیمی ، رادیولوژی و . . . میپردازند و با گذراندن این دوره میتوانند به عنوان دندانپزشک عمومی آماده خدمت رسانی به بیماران باشند .

 

مهم ترین مهارتی که دانشجویان دندانپزشکی باید از آن بهره مند باشد دست های تند و توانمند است چرا که دست ها در دندانپزشکی کلیه مسئولیت ها و فعالیت های دندانی را بر عهده دارند زیرا کلیه فعالیت ها از کارها و درمان های ظریف تا  کارهایی مانند تراش دندان ها و جراحی لثه نیازمند دست های پر توان برای بهترین درمان و بهترین نتیجه می باشند .

 

مهارت ، تکنیک و علم علوم پایه همگی باید در یک دندانپزشک به یک میزان وجود داشته باشند ، دندانپزشکی  که صرفا تکنیک خود را  گسترش دهد به عنوان یک دندان ساز خدمت میکند و دندانپزشکی که تنها به دروس علوم پایه بپردازد درمان های عالی را برای بیماران به همراه نخواهد داشت .

 

 دوره در رشته دندانپزشکی

 

همانطور که قید شد در  ۲ سال اول دانشجویان به گذراندن دروس علوم پایه میپردازند که شامل بیوشیمی ، آناتومی ، ژنتیک ، فیزیولوژی ، میکروب شناسی ، بافت شناسی و ایمنی شناسی می باشند .

پس از این دوره دانشجو وارد دوره تخصصی می شود که با گذراندن دروس تخصصی در این دوره و اخذ مدرک خود میتوانند به عنوان یک دندانپزشک عمومی فعالیت داشته باشند و پس از این دوره دندانپزشکان عمومی میتوانند وارد رشته های تخصصی خود شده و دوره تخصصی دندانپزشکی را بگذرانند .

 

رشته دندانپزشکی

 

مهارت مورد نیاز

 

دانشجویان دندانپزشکی باید علاوه بر مطالعه دقیق و کامل دروس پایه و تخصصی خود مهارت و تکتنیک های لازم را در طول دوران دانشجویی خود فراگیرند و مهارت و توانمند سازی دست های خود را در این دوره تقویت نمایند برای دندانپزشکی داشتن مهارت و علم در کنار یکدیگر نتیجه بخش است تا دندانپزشک بتواند درمان های عالی را برای مراجعین خود به همراه داشته باشد .

 

واحد های اصلی و اختصاصی در دندانپزشکی

 

درس های عمومی درس های پایه و درس های تخصصی در رشته دندانپزشکی وجود دارد که یک دوره پنج ساله را برای دانشجویان نیاز خواهند داشت .

از سال اول دانشجویان به پرداختن تمامی دروس خود در کلاس های دانشگاه و آزمایشگاه می پردازند  و سپس در سال سوم به بعد دانشجویان به دروس به صورت عملی میپردازند که در کلینیک دندانپزشکی ، محیط کلینیکی دانشکده ، بیمارستان های وابسته  انجام میگیرند .

واحد های عملی و نظری دانشجویان در کل این دوران پنج ساله ۲۰۳ واحد می باشد که دروس پایه ۴۳ واحد را به خود اختصاص داده اند و سپس به دروس تخصصی و  عملی خود میپردازند .

 

درآمد و بازار کار دندانپزشکی

 

هر ساله کشور بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی دندانپزشک را تربیت مینماید  و ما شاهد ۱۲ هزار دندانپزشک در کشور می باشیم   اما نمیتوانیم برخی از دانشجویان بیکار دندانپزشکی را نیز در کشور فاکتور بگیریم در این خصوص توصیه میشود که افراد به مدرک دندانپزشکی عمومی خود بسنده نکنند و  تخصص خود را در گرایش مورد نظر خود ادامه دهند . دندانپزشک بودن شیفت و ساعت کاری شبانه را برای افراد به همراه ندار ، درآمد بسیار بالایی را روزانه برای دندانپزشکان  حتی دندانپزشکان عمومی به همراه دارد  و همچنین  دوران تحصیل و بازار کاری راحتتر نسبت به رشته های داروسازی و پزشکی را به خود اختصاص داده است .

اما قطعا این رشته دشواری ها و خطراتی را برای دندانپزشکان به همراه خواهد داشت که با مهارت ، دقت و کنترل پیشگیرانه میتوانند کلیه شرایط را کنترل کرده و فرصت شغلی مطلوبی را داشته باشند .

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*