سلامتی و کرم خوردگی دندان

سلامتی و کرم خوردگی دندان

سلامتی و کرم خوردگی دندان

کرم خوردگی دندان به واسطه پوسیدگی و صدماتی که به دندان وارد شده ایجاد می شود. پوسیدگی دندان قسمت های خارجی و داخلی دندان را تحت تاثیر قرار می دهد که این نواحی به ترتیب شامل مینای دندان و عاج دندان است. چه چیزی باعث پوسیدگی دندان می شود ؟ غذا ها و خوراکی هایی کربوهیدرات دار مانند غلات، نان ، شیر، نوشابه، میوه و کیک که برروی دندان باقی می مانند باعث خرابی و پوسیدگی در دندان می شود. این فرایند به واسطه باکتری ها صورت میگیرد که این باقی مانده ای غذا را به اسید تبدیل می کنند. باقی مانده غذا ، اسید، بزاق و باکتری ها همه با هم به پلاک تبدیل می شوند و به دندان می چسبند. این پلاک ها باعث ازبین رفتن مینای دندان می شوند و در دندان حفره هایی ایجاد می کنند که به آنها کرم خوردگی گفته می شود.

چه کسانی به کرم خوردگی دندان دچار می شوند؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که فقط بچه ها دچار کرم خوردگی دندان می شوند، اما با تغییراتی که در دهان شما در طی افزایش سن رخ می دهد در دوران بزرگسالی نیز مشکلی مانند کرم خوردگی دندان گریبات گیر افراد بزرگسال است. زمانی که سن شما بالاتر می رود لثه های شما از اطراف دندان فاصله میگیرد که بیشتر به واسطه بیماری های لثه این چنین حالت هایی پیش می اید. در این حالت ریشه های دندان های شما نمایان می شود که پلاک ها نیز سریع به این مناطق می چسپند و کسانی که زیاد شکر و کربوهیدرات مصرف می کنند دچار کرم خوردگی دندان می‌شوند. افراد با سن بالا در اطراف لبه های از دندان که قبلا پر شده دچار پوسیدگی دندان می شوند. اما افراد با سن کم که از وضعیتی بدی از لحاظ دندان برخوردارند در دوران بچگی حتما از مقدار مناسبی فلوراید برخوردار نبوده اند. با گذشت زمان پر کردن دندان را ضعیف می کند و باعث شکستن دندان می شود.

چگونه از داشتن کرم خوردگی در دندان با خبر شویم؟

دندان پزشک شما مطمئنا در معاینات اولیه آنها را تشخیص می دهد. او حنما دندان های شما را به خوبی معاینه کرده و از اشعه ایکس برای عکس یردازی و مشاهده بین دندان ها استفاده می کند. اگر شما کرم خوردگی دندان داشته باشید حتما در هنگام خوردن غذا و یا خوراکی های سرد و یا گرم و یا حتی شیرین احساس درد می کنید. اما در بعضی اوقات نیز شما می توانید لکه ها و حفره های دندان خود را ببنید.

کرم خوردگی چگونه درمان می شود؟

درمان کرم خوردگی دندان به میزان و شدت حفره های دندان بستگی دارد. اما اغلب دندان پزشک ها قسمت های پوسیده را با دریل برداشته و این مناطق را با ترکیبات مانند رزین های ترکیبی، طلا، نقره و چینی پر می‌ کند. این مواد کاملا برای سلامتی انسان بی ضرر هستند. برخی از مردم از ترکیبات دیگری که در آن سرب به رفته و برای پرکردن دندان از آن استفاده می شد ابراز نگرانی کردند اما سازمان های بهداشت و سلامت مختلف در دنیا در این باره گفتند که این مواد کاملا بی ضرر و ایجاد حساسیت توسط این مواد تا کنون گزارش نشده است. از روکش هایی برای دندان هایی که بسیار پوسیده شده اند استفاده می شود. تمام مناطق پوسیده شده یرداشته می شود سپس از این روکش ها که از طلا یا چینی ساخته شده اند استفاده می شود. ممکن است که پوسیدگی به قسمت های داخل رخنه کرده باشد. در این حالت دندان پزشک اعصاب، رگ های خونی و بافت های ناحیه مورد نظر را حذف می کند. سپس دندان و ریشه دندان با مواد پرکننده پر می شود.

منبع:

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*