عفونتهای هرپس سيمپلكس راجعه لب

عفونتهای هرپس سيمپلكس راجعه لب

عفونتهای هرپس سيمپلكس راجعه لب

عفونت هرپس لبي و عفونت هرپس داخل دهاني در بيماراني كه سابقه اين عفونتها را داشته اند و يا آنهايي كه آنتي بادي سرمي خارجي در جهت مقابله با نوع ديگري عفونت اوليه دريافت كرده اند ديده مي شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، عفونت راجعه قسمت محدودي ارپوست يا مخاط را در بر مي گيرد. هرپس راجعه ناشي از فعاليت مجدد ويروسهايي است كه در بافت عصبي فرد مبتلا در حملات بيماري مخفي مانده است. ضربه به لب، تب، آفتاب سوختگي، قاعدگي و مصرف داروهاي سرکوبگر سيستم ايمني عامل مستعد كننده اين عفونت است.

ويروس از تنه عصبي مهاجرت مي كند و سلولهاي اپي تليالي را مورد حمله قرار داده از سلولي به سلول ديگر مي رود و منجر به ضايعه مي گردد. ميزان ابتلاي مجدد افراد مختلف بين ۲۰ تا ۴۰ درصد مي باشد.

فعاليت دوبارة ويروس مخفي گانگليون عصبي مي تواند ناشي از كاهش IgA سرمي،كاهش ايمني سلولي ، كاهش فعاليت ضد هرپس بزاق و كاهش ADCC (antibody dependent cell mediated cytotoxicity) واینترلوكين I(كه در نتيجه رها شدن پروستاگلاندینها در پوست است) باشد.

افراد داراي نقص لنفوسيت T (مثلاً به دليل ايدز يا شيمي درماني يا پيوند اعضا) ضايعات بزرگ و مزمن هرپس را نشان مي دهند و به ندرت به عفونت منتشر مبتلا می شوند.

تظاهرات باليني:

هرپس لبی ممكن است به دنبال تب، قاعدگي، اشعه ماوراي بنفش و يا استرسهاي عاطفي بروز يابد. در محل ضايعات ابتدا سوزش و درد مختصري حس مي شود كه همراه با ورم در محل مي باشد ودر نهايت خوشه اي از وزيكولهاي كوچك تشكيل مي شود كه قطر وزیكول ۱ تا ۳ ميليمتر است و اندازه هر خوشه۱ تا cm 2 متغير است.

ضايعات بزرگتر در افراد داراي نقص ايمني معمول است. ضایعات داخل دهانی مشابه ضایعات لبی میباشد.

وزیكولها معمولاً سريع پاره و زخمي مي گردند. ضايعات معمولاً به صورت خوشه اي از وزيكولهاي كوچك یا زخمهايي است كه روي مخاط لثه، كام و یا ريجهاي آلوئول به شدت كراتينیزه ، يافت مي شود. گرچه در نواحي ديگر دهان هم به ندرت اتفاق مي افتد.

درمان:

عفونت هرپس در افراد نرمال موقتي است و درمان علامتي نياز دارد و در ساير موارد شديد مشورت تخصصي لازم است. در برخي موارد كه عود عفونت ناشي از تابش آفتاب است مي توان محافظهايي در برابر آفتاب به كار برد. آسيكلووير (داروي اصلي ضدهرپس) بسيار موثر است.

برخی از خدمات دندانپزشکی مدرن ما عبارتند از : داندانپزشکی با لیزر ، دندانپزشکی کودکان ، جراحی لثه ، ایمپلنت  ، ارتودنسی ، کامپوزیت دندان ، بیلیچینگ  ، لامینت ونیر ، دندانپزشکی بدون درد و … بروی لینک های می توانید کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر کسب کنید یا می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل کنید تا مشاورین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*