عقب نشینی لثه(شماره۲)

دندانپزشکان برتر تهران

عقب نشینی لثه

دندان قروچه کردن و سابیدن دندان به هم. یکی دیگر از عوامل فاصله گرفتن دندان از لثه دندان قروچه کردن و سابیدن دندان به هم است که باعث ایجاد نیروی زیاد به دندان و فاصله گرفتن آن از لثه است.

دندان کج و یا نیش منحرف . وقتی دندان با هم به طور مساوی کنار هم نیستند، نیروی بیش از حد به قسمت مختلفی از لثه و استخوان آن باعث عقب رفتن لثه می شود.

سوراخ کردن لب و زبان . طلا و جواهر باعث مالش و تحریک لثه و ساییده شدن بافت لثه می شود .

عقب نشینی لثه چگونه درمان می شود؟

عقب نشینی خفیف لثه را دندان پزشک با پاک کردن عمیق قسمت های آسیب دیده صورت می گیرد . در این روش که پوسته پوسته شدن دندان و تسطیح ریشه نیز نامیده می شود پلاک ها و تارتار ها به خوبی از ریشه دندان پاک می شوند که با این کار مکان رشد باکتری ها در دهان از بین می رود و احتمال ابتلا به مشکلات دهان و دندان کمتر می شود. دراین مرحله حتی ممکن است که به بیمار آنتی بیوتیک نیز داده شود ه فرد از دست هر گونه باگتری بد در دهان خلاص شود. اما اگر که لثه شما بسیار عقب نشینی کرده باشند از جراحی باید استفاده شود.

چه نوع جراحی برای در مان عقب نشینی لثه به کار می رود ؟

جراحی های زیر در در مان عقب نشینی لثه به کار می رود:

۱- کاهش عمق فاصله ایجاد شده: در این روش دندان پزشک و یا پریودنتیست (دکتر لثه) قسمت عفونی شده را برمی گرداند و بعد از اینکه آن را پاک کرد و کل عفونت ها و بافت های عفونی را پاک کرد دوباره آن را به حالت اول برمی گرداند.

۲- بازسازی: اگر استخوان های حمایت کننده از دندان ها به خاطر عفونت از بین رفته باشند دندان پزشک و یا پریودنتیست حتما لثه را برگدانده و عفونت ها را پاک کرده و از بین می برد و همچنین از مواد که به باز سازی مناطق از بین رفته کمک می کند استفاده می کند و دوباره اطراف دندان ها را با لثه می پوشانند.

۳- پیوند بافت نرم: انواع مختلفی از روش های پیوند بافت لثه وجود دارد، اما یکی از متداول ارین روش ها استفاده از بافت همبند است که از بافت سقف دهان برای پیوند استفاده می شود.

نگران نباشید دندان پزشک براساس نوع مشکل در دهان از روشی را برای رفع مشکل لثه به کار خواهد گرفت.

چگونه از عقب نشینی لثه چلوگیری کنیم؟

مرتب مسواک زدن، نخ دندان استفاده کردن و مراجعه به دندان پزشک و یا یک پریودنت به جلوگیری از ابتلا به مشکلات عقب نشینی لثه جلوگیری می کند. حتما دندان هایی که دچار انحراف شده اند را به دکتر دندان پزشک نشان داده تا برای رفع انحراف آن اقدام کند. همچنین باید از مصرف دخانیات خود داری به عمل آید و نیز رژیم غذایی مناسبی را پیش بگیرید و تغیرات را در دهان خود همیشه دنبال کنید.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*