عوارض ارتودنسی چیست و ضررهای آن کدام است؟

ارتودنسی

همه ما از این نکته آگاهی داریم که ارتودنسی چه مقدار میتواند  ظاهر و سلامت دندان ها را تحت تاثیر خود قرار دهد و منجر به زیبایی ظاهری دندان ها و جلوگیری از آسیب های جسمی ناشی از نا به سامانی فک ها گردد اما سوال اینجاست عوارض ارتودنسی چیست؟

اما بدیهی است که افراد مانند هر درمان دیگری نسبت به عوارض ارتودنسی نیز حساس باشند ، در این صورت باید  گفت که ارتودنسی با توجه به نداشتن ریسک درمانی و شناخته شده بودن با درمانی بدون خطر میتواند با توجه به شرایطی خاص منجر به عوارض  سخت گردد .

بنابراین نمیتوان ارتودنسی متحرک و ثابت را درمانی بدون عوارض خواند اما راه های جلوگیری از عوارض برای آن وجود دارد که توسط دندانپزشکی های  معتبر و  ارتودنتیست به اطلاع مراجعین خواهد رسید . در متن زیر به برخی از عوارض و مشکلات دندان توسط ارتودنسی میپردازیم .

 

نخستین عوارض ارتودنسی پوسیدگی دندان

 

یکی از مشکلاتی که بعد از ارتودنسی به  سراغ افراد می آید پوسیدگی دندان ها خواهد بود که میتواند به مینای دندان آسیب برساند .

این مشکل بر اثر عدم رعایت بهداشت به وجود خواهد آمد ،  توجه به بهداشت دهان و دندان همیشه مهم و قابل رعایت بود اما افراد در دوره درمان ارتودنسی خود باید رعایت بهداشت دهان و دندان خود را چند برابر رعایت نمایند زیرا دندان ها اگر به درستی تمیز نشوند ذرات غذا  و مواد قندی در اطراف پلاکت جمع شده و سبب پوسیدگی دندان میگردد .

جلوگیری از این عوارض تنها از طریق رعایت بهداشت  انجام میگیرد بنابراین افراد باید بعد از هر  وعده غذایی دندان ها را به خوبی مسواک بزنند ، به شست و شوی مکرر دندان ها بپردازند ، نخ دندان و در صورت لزوم دهان شویه را فراموش نکنند . اگر چه با توجه به وجود بریس ها تمیز کردن دندان ها کار آسوده ایی نیست اما میتواند به راحتی از وجود پوسیدگی دندان جلوگیری نماید .

 

کوتاه بودن ریشه دندان

 

از مشکلاتی که برخی از افراد پس از دوره ارتودنسی  با آن مواجه میشوند  ، کوتاه شدن ریشه دندان آن ها می باشد .

این اتفاق تنها برای برخی از افراد می افتد و رویدادی غیر قابل پیشبینی خواهد بود و ممکن است این اتفاق منجر به پایین آمدن کیفیت دندان ها و کاهش طول عمر آن گردد .

جلوگیری از کوتاه شدن ریشه دندان  تنها از طریق متخصص ممکن است  تا با معاینه دقیق خود در طول دوره ارتودنسی متوجه بروز آن گردد و با اقدامات مناسب از بروز و یا پیشرفت آن جلوگیری نماید .

 

ارتودنسی

 

انکیلوز

 

این مشکل به موقعیتی گفته میشود که ریشه ی دندان به استخوان فک چسبیده شود و در این صورت منجر به کوتاه نشان دادن دندان نسبت به سایر دندان ها  گردد  .

این مشکل ناشی از استفاده ارتودنسی نمی باشد  اما وجود آن میتواند منجر به ناکامی ارتودنسی گردد چرا که انکلیوز قابلیت حرکت دندان  را ندارد و نظم ارتودنسی را بر هم میزند .

 

وجود آفت و زخم

 

یکی از مشکلاتی که افراد میتوانند به آن دچار شوند وجود زخم و آفت بر جداره داخلی دهان است که این وضعیت به علت برخورد بریس های دندانی با جداره های دهان اتفاق خواهد افتاد و شدت و میزان بروز  آن در افراد متفاوت بوده و برخی ممکن است آن را حس نکنند .

در صورت بروزاین مشکل ، ارتودنسیت با تجویز دارویی مناسب مشکل را از بین خواهد برد .

 

وجود آسیب و بیماری در لثه

 

برخی از افراد با استفاده از ارتودنسی و وجود بریس های آن  موجب آماس لثه و بیماری پریودنتیت می شوند . علت بروز این مشکل بر اثر تمیز نکردن درست خط لثه می باشد ، زمانی که  افراد به درستی خط لثه را مسواک نمیزنند و یا از استفاده نخ دندان اجتناب میورزند خود را به سمت این اتفاق سوق میدهند .

 

آلرژی

 

ارتودنسی برای استفاده از جنس های متفاوتی تهیه دیده شده است که متخصص با توجه به شرایط دندان و یا فک فرد و همچنین سلیقه شخص مواد مناسب را  برای او انتخاب میکند ، برخی از افراد ممکن است به بعضی از مواد آلرژی داشته باشند ومنجر به حساسیت شوند در این صورت شخص موظف است در جلسه  درمان خود از آلرژی خود سخن بگوید تا متخصص جنس مناسب را برای او استفاده نماید .

 

بازگشت دندان ها

 

برخی از افراد پس از انجام و اتمام دوره ارتودنسی خود ، شاهد بازگشت دندان ها به حالت اولیه خود میشوند ، به طور کلی دندان ها مستعد حرکت می باشند و این اتفاق ممکن است پس از ارتودنسی اتفاق افتد در این رابطه متخصص پس از پایان زمان ارتودنسی از طریق ریتینر برای نگهداشتن دندان ها استفاده میکند و افراد موظف هستند طبق نظر دندانپزشک از مدت معلوم از آن استفاه نمایند تا بازگشت دندان ها را نداشته باشند .

 

آسیب به مینای دندان

 

امکان فرسایش و آسیب به مینای دندان از طریق ارتودنسی وجود دارد ، مینای دندان یک ماده مهم و سخت دندان است که در صورت بروز آسیب  منجر به وجود لک های سفید و یا زرد بر دندان ها شده و پوسیدگی دندان را به  همراه دارد .

متخصص موظف است با معاینه درست دندان ها ، با نشانه های اولیه متوجه بروز آسیب به مینا شود و با روش ها و اقدامات صحیح از بروز مشکل در آن جلوگیری نماید عامل جلوگیری از آسیب مینای دندان توسط بیمار  : رعایت بهداشت ، استفاده از خمیردندان با فلوراید بالا ، استفاده از دهان شویه فلوراید خواهد بود  و تنها با رعایت این موارد و بهداشت دهان و دندان میتوان از بروز چنین اتفاقی  جلوگیری نمود  .

 

شما عزیزان میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و برآورد هزینه ارتودنسی با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*