عکس opg چیست؟

عکس opg چیست؟

شما زمانی که به دندانپزشکی مراجع کنید، دندانپزشک برای معیانه دقیق شما، تقاضای داشتن عکس opg را از دندان ها دارد، اما عکس opg چیست؟ اگر به تازگی به دندانپزشکی مراجع کرده اید و یا قصد رفتن به دندانپزشکی را دارید حتما با این واژه رو به رو خواهید شد و باید آن را انجام دهید در همین صورت می توانید با ادامه دادن این مقاله متوجه می شوید که این نوع عکس برداری چطور بوده و چه کاربردی در دندانپزشکی دارند. با دندانپرشکی فرایش همراه باشید.

عکس opg چیست؟

این نوع عکس جزء عکس های رادیولوژی و رادیوگرافی قرار میگیرد، تصویر برداری عکس opg از اشعه ایکس بوده و از طریق پرتو ایکس می توان به راحتی از جزئیات فک بالا و پایین با خبر شد. از این عکس در جهت فهمیدن دقیق مشکلات دندان ها و فک ها استفاده میگردد  چرا که میتوان موقعیت تمامی دندان ها، محل عفونت و پوسیدگی و کلیه مشکلات را مشاهده و بررسی کرد.

عکس opg به چه منظور استفاده میشود؟

از این نوع عکس برای تشخیص دقیق و در نتیجه درمانی درست و صحیح استفاده میگردد که نتایج عالی را بر جای خواهد گذاشت.

از عکس opg برای بررسی موقعیت و وضعیت شکستگی دندان ها استفاده میگردد.

برای نشان دادن و تشخیص فک در رفته

برای تشخیص وضعیت دندان عقل نهفته

وضعیت و شرایط فک ها

بررسی وضعیت غقونت و یا پوسیدگی

بررسی وضعیت دندان ها قبل از جراحی هایی مانند راحتی دندان عقل

مزیت های عکس opg

مزیت اصلی این روش عکس برداری از دندان ها این است که هیچ ضرر و آسیبی برای بدن به همراه ندارد در همین خصوص توصیه میشود همه افراد این نوع عکس را برای بررسی وضعیت خود انتخاب نمایند.

استفاده از عکس opg آسان و بی دردسر تر از سایر روش ها می باشد و نتایج دقیق و کاملا دقیق را در اختیار می گذارد . اما باید توجه داشته باشید که احتمال ضرر و آسیب به جنین نیز وجود دارد پس بهتر است در خصوص باردار بودن حتما از این قضیه با متخصص خود مشورت حاصل نمایید.

روش های عکس برداری opg

برای عکس برداری از این روش ابتدا شما به دندانپزشک مورد نظر خود مراجعه می کنید سپس با نظر متخصص و تجویز آن میتوانید این عکس را انجام دهید که برای عکس برداری باید به مراکز مخصوص عکس برداری از این روش مراجعه نمایید.

این عکس برداری ها به چند صورت انجام می پذیرند که عبارتند از روش مستقیم ، روش نیمه مستقیم و روش غیر مستقیم.

روش مستقیم

در این نوع روش از عکس برداری سنسور الکترونیک در داخل دهان قرار میگیرد و عکس دندان ها فک ثبت میگردد.

روش غیر مستقیم

این روش به واسطه اسکنر فیلم اشعه ایکس انجام میگیرد و عکس را به صورت دیجیتال مشاهده نمود .

روش نیمه مستقیم

این روش هم از سنسور و هم از اسکنر استفاده میشود و فیلم اشعه ایکس را به دیجیتال تبدیل می نماید و امکان خدمات رادیوگرافی در منزل نیز وجود خواهد داشت خانم های باردار میتوانند این کار را در منزل انجام دهند.

در کلیه این روش ها هیچگونه فلزی نباید به همراه شما باشد و در صورت باردار بودن حتما با دندانپزشک و متخصص خود مشورت کنید.

عکس برداری opg چگونه انجام میگیرد؟

تصویر برداری از این طریق بسیار ساده می باشد ، پزشک رادیوگرافی دستگاه را مطابق با دهان شما قرار میدهد و اسکن در این مرحله شروع میشود و دستگاه بر دور سر فرد میچرخد و عکس های سه بعدی از دندان و فک گرفته میشوند.

این عکس بدون حس درد و یا ناراحتی و آسیب می باشد و تنها به 9 الی 20 ثانیه به طول می انجامد و عکس نیز در زمان کوتاهی در اختیار شما قرر میگیرد.

هزینه عکس opg

تمامی مراکز نرخ و هزنیه متفاوتی را در نظر گرفته اند بنابرین توصیه میشود برای اطلاع دقیق از هزینه به مرکز مورد نظر رفته و از مسئول بخش در این باره سوال بپرسید تا هزینه دقیق را با شما در میان بگذارد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*