غذاها و عادت هايي كه دندان را لك مي كنند

خوراکی های مضر دندان در تهران

غذاها و عادت هايي كه دندان را لك مي كنند

اگر دندانهايتان به اندازه اي كه مي خواهيد درخشان نيستند.به اين فكر كنيد كه چه چيزهايي در دهان مي گذاريد.
اگر سيگار مي كشيد يا نوشيدني ها يا غذاهاي خاصي مصرف ميكنيد، احتمال اينكه وقني پيرشديد دندانهاي پراز لكه داشته باشيد زياد است. اما اگر يك بار دقت كنيد كه چه مي خوريد و از خوردن چه چيزهايي بايد دوري كنيد مي توانيد دندانهايتان را مانند مرواريد، سفيد، براق و درخشان نگه داريد.

چه عواملي باعث بروز لك دندان مي شوند؟

دكتر Sally cram مي گويد: زماني كه سنتان بالا مي رود ميناي دندان شروع به تغييراتي مي كند .مثل يك كوزه كه ترك هاي ريزي بر مي دارد، لكه ها نيز درزها و شكاف هاي كوچكي بر مي دارند.
مراقب اين ۳فاكتور باشيد:
كروموژن: تركيبات حاوي رنگيزه هاي قوي كه به ميناي دندان مي چسبند.
تانن: تركيبات با پايه گياهي كه باعث مي شوند لك ها به راحتي روي دندان جاي بگيرند.
اسيدها: اسيدها.ميناي دندان را نرم تر و ناهموار تر مي كند بنابراين باعث بروز لك مي شوند.

چاي يا قهوه ، يا هيچ كدام

شايد فكر كنيد كه دليل اصلي كدر شدن دندان در امريكا.نوشيدني است كه هر روز مي جوشانيد. جداي از اين, بيش از نيمي از امريكا هر روز قهوه مي نوشند. از رنگ قهوه مي توان فهميد كه مقدار كروموژن در ان بالاست و خيلي اسيدي است.همين فاكتورها باعث مي شود كه رنگ دندان ها از سفيد به زرد تغيير كند. اما قهوه مهم ترين دليل نيست چاي هم مي تواند يك عامل باشد. كه نزديك نيمي از امريكاي يها هر روز از ان مي نوشند كه نه تنها پر از اسيد است بلكه حاوي تانن نيز هست. چاي دندان ها را بيش از قهوه لك مي كند. اگر قهوه يا چاي را تنها يك بار در هفته ميل كنيد نسبت به اين كه بخواهيد روزي ۳فنجان از ان بنوشيد. دندان ها لكه هاي كمتري خواهند داشت.

چه مي نوشيد؟

شراب قرمز مي تواند براي سلامتي مفيد باشد اما براي يك لبخند زيبا چندان ايده ال نيست. هر ۳ فاكتور خطرناك در شراب قرمز وجود دارد:
۱)شراب خيلي اسيدي است
۲)حاوي مقادير زيادي تانن است
۳) چون رنگ غالب ان ارغواني است. نشان مي دهد از نظر مقادير كروموژن در سطح بالايي قرار دارد.
شراب سفيد هم اسيدي است و هم برخلاف رنگش مقداري تانين دارد رنگ ان باعث لكه دندان نمي شود ,اما اسيد و تانين موجود در ان ,دندان ها را شكار نوع ديگري از لكه ها مي كند. احتمال لك شدن دندان با گوجه فرنگي, بلوبري و توت فرنگي بيشتر است.
غذاها و عادت هايي كه باعث لكه دندان مي شوند:
رنگ غذا: اگر هر بار كه اب نبات را در دهانتان گذاشته ايد و رنگ زبان و دندانتان ابي شده است، پس اثرات مصرف ان را به چشم ديده ايد. دندانپزشكان توصيه مي كنند:از خوردن اب نبات هاي رنگي, نوشيدني هاي شيرين و ايس مك بپرهيزيد. نوشيدني هاي ورزشي رنگي هم قابل اطمينان نيستند. غذاهاي رنگي مهاجمان زيباي رنگ شده هستند كه سطح ريشه را به ميناي دندان ترجيح مي دهند.
نوشيدني هاي شيرين و حقيقت تلخ
كساني كه كولا مي نوشند, دندانهايشان اكثر اوقات به زردي مي زند.اين امر بدان علت است كه سودا بسبار اسيدي است و كولاي سياه از كروموژن ها تشكيل شده است. شراب سفيد نسبت به شراب قرمز دندان ها را با سرعت كمتري لك مي كند,كاري كه كولا و ساير سوداهايي كه تقريبا همان سطح از اسيد را دارند با دندان مي كنند. چه رنگ تيره يا روشن داشته باشند و چه به صورت منظم يا كم مصرف شوند. ليموناد نيز حاوي مقدار ريادي اسيد سيتريك است كه باعث ايجاد لكه دندان مي شود.

چه ميوهايي نبايد بخوريم؟

بلوبري ,توت فرنگي, تمشك و توت سباه مقدار كروموژن زيادي دارند. كروموژن در گوجه فرنگي و البالو نيز يافت مي شود. انگور و انار نيز كروموژن زياد و تانين دارند. يك قاعده ي جالب این است که ميوه هايي كه لباسهايتان را لك مي كنند ,دندانهايتان را نيز لك خواهند كرد.
راهنمایی هایی برای داشتن لبخندی براق و روشن
شما که نمی خواهید مصرف نوشدنی هایی مانند قهوه و سابر نوشدنی های الکلی که برای دندان های شما مضر است ترک کنید. باید بعد از خوردن هر چیزی مانند غلات و توت فرنگی، شاتوت و چیزهای دیگر دندان هایتان را مسواک بزنید. یا اگر سر کار عادت دارید که قهوه میل کنید توصیه می شود که یک عدد مسواک هم انجا داشته باشید که بعد از میل کردن آخرین فنجان مسواک بزنید.
اگر نمی توانید مسواک بزنید اشکالی ندارد شما می توانید دهان خود را با آب بشویید. از نی برای نوشیدن این ترکیبات شیرین اسافاده کنید چون با نی نوشیدن باعث می شود که نوشیدنی کاملا با دهان شما تماس نداشته باشد و بیشتر با سقف دهان شما تماس دارد. در نهایت تمام سع را برای حفظ سلامت دهان خود در نظر بگیرید و به دندان پزشکان برای پاک و تمیز کردن دندان های شما از هر گونه لکه ای مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دندانپزشکی مدرن ما عبارتند از : داندانپزشکی با لیزر ، دندانپزشکی کودکان ، جراحی لثه ، ایمپلنت  ، ارتودنسی ، کامپوزیت دندان ، بیلیچینگ  ، لامینت ونیر ، دندانپزشکی بدون درد و … بروی لینک های می توانید کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر کسب کنید یا می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل کنید تا مشاورین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*