کاربرد لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

اگر شما میخواهید در مورد تکنولوژی لیزر و کاربرد لیزر در دندانپزشکی  تحقیق کنید.به احتمال زیاد نا امید خواهید شد. من یک ماموریت را به منظور پیدا کردن هر اطلاعاتی در زمینه ی جراحی لثه به کمک لیزر و کسانی که از این تکنولوژی استفاده میکنند، شروع کردم.
اوایل کار من خیلی ناامید شدم، هرچیزی که میخواندم مقاله هایی در مورد پرتوهای نور و طول موج و فیزیک بود. درنهایت این مقاله را به منظور ساده سازی مفاهیم و نشان دادن تصویر درستی از لیزر به شما نوشتم.

چیزی که من نوشتم این بود: لیزرها در پزشکی و دندانپزشکی انقلاب میکنند. دندانپزشکی با لیزر بسیار خیره کننده است، اما برای بسیاری از ما آن گیج کننده است – دسترسی به اطلاعات محدود است.

تا اینجا که پیش آمدم لیزر در زمینه ی دندانپزشکی و متدهای تمرینی ما انقلابی به پا میکند. تمایل به استفاده از جراحی با لیزر اخیرا بیشتر شده و هم اکنون ۴٫۵۰۰ مرکز جراحی در محدوده ی ایالات متحده امریکا از این تکنولوژی استفاده میکنند.
این بدان معناست که از جمعیت ۱۴۰٫۰۰۰ نفری دندانپزشکان آمریکایی بین ۳ تا ۴ درصد از این فناوری استفاده میکنند و شمار این استفاده کنندگان در حال افزایش است.
اگر ما جایگاه لیزر را به طور کامل درنیابیم ممکن است از قافله عقب بمانیم یا حتی بدتر، بیماران خواهان جراحی با لیزر را که جمعیتشان هم روزافزون است، از دست بدهیم.

برای بیشتر ما، زمانی که در دانشکده های دندانپزشکی بوده ایم لیزر حتی در دسترس نبوده است. حتی دانشجویانی که اخیرا فارغ التحصیل شده اند هم هیچ آموزشی در این زمینه ندیده اند. این مقاله سعی بر این دارد که مفهوم لیزر را به سادگی برای شما تفهیم کند تا از چگونگی کاربرد لیزر در دندانپزشکی آگاه شوید.

 

کاربرذ لیزر در دندانپزشکی

 

لیزر دقیقا چیست؟

واژه ی لیزر برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ ابداع شد و مخفف Laser Amplification by Stimulated Emission of Radiation است.
لیزر باریکه ی قدرتمندی از نور است که وقتی در محدوده ی کوچکی متمرکز میشود، گرمای فوق العاده ای را ایجاد میکند. این انرژی زباد در باریکه ی همگرایی از پرتوهای تک فرکانسی الکترومغناطیس متمرکز میشوند. (تعاریف مربوط متغیرهای به کار رفته در این مقاله در جدول شماره یک آورده شده است).

مفهوم لیزر برای اولین بار توسط آلبرت انیشتن در سال ۱۹۱۶ مطرح شد. او پیشنهاد داد که بخشی از یک میدان مغناطیسی را میتوان تحریک کرد و به این صورت میتوان یک نور تقویت شده تولید کرد.
عمده ی پیشرفت های بدست آمده در زمینه ی لیزر در سالهای مابین ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ صورت گرفت و منجر به اختراع گونه ای جدید از لیزر شد که امروزه نیز ما از آن تحت عنوان led استفاده میکنیم.

در سال ۱۹۵۸ دو فیزیکدان به نام های چارلز تاونز و آرتور ال شاولو کشف کردند که چگونه میتوان دستگاهی درست کرد که نه فقط امواج مایکروویو، بلکه امواج مرئی را نیز ساطع کند و اسم آنرا “ماستر اوپتیک” گذاشتند .

 

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

لیزر میتواند شکستگی های دندانی را حل نماید و به راحتی میتوانند استخوان دندان ها بدون تراش ترمیم نمایند ، لیزر در تمامی درمان های لثه ایی کاربرد دارد از جراحی با لیزر ، جراحی لثه ، درمان لبخند لثه ایی ، عصب کشی دندان با لیزر که تمامی آن ها بدون برش ، بدون خونریزی و بخیه به پایان می رساند
از دیگر اقدامات لیزر در دندانپزشکی میتوان به انجام کلیه جراحی های لثه و دندان اشااره کرد که بدون استفاه از تیغ های پزشکی بافت را کنار میزند و درمان را با سرعتی بالا و بدون نیاز به دوران ترمیم به پایان می سراند .

به طور کل لیزر سبب شده ترس از دندانپزشکی از افراد کاسته شود و مردم خود داوطلب به دندانپزشکی شوند چرا که درمان هایی بدون درد و دردسر ، با سرعت درمانی بالا و بدون دوران نقاهت را در پی خواهند داشت و خبری از دستگاه های مخصوص جراحی نمی باشد که ترس را به افراد انتقال دهد .

 

شما دوستان عزیز میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین برآورد هزینه دندانپزشکی با لیزر با شماره های 02188629607 و 02188629613 تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*