مشکلات بنیادی و اصلی زبان(شماره۱)

مشکلات بنیادی و اصلی زبان

مشکلات بنیادی و اصلی زبان

زبان به عنوان یکی از قوی ترین ماهیچه ها در بدن دسته بندی می شود که به ما در چشیدن غذا، قورت دادن غذا و حرف زدن کمک می کند. یک زبان سالم رنگ صورتی که با برامدگی های بسیار کوچکی به نام پاپیل پوشیده شده است. از آنجا که شما از زبان خود به طور مداوم استفاده می کنید، اگر برای زبان شما مشکلی مانند تغییر رنگ زبان یا درد پیش بیاید قاعدتا به شکل زجر آورتر از دردهای عادی است. عوامل زیادب وجود دارد که باعث ایجاد مشکل برای زبان می شود. خوشبختانه، بسیاری از مشکلات زبان جدی نیست و بیشتر آنها می تواند به سرعت حل شود. در برخی موارد، تغییر رنگ در زبان یا درد در ناحیه زبان می تواند نشان دهده و علایم بیماری دیگری بیماری ها و مشکلات دیگری مانند، کمبود ویتامین، ایدز، و یا سرطان دهان باشد. به همین دلیل، دنبال کردن توصیه های پزشکی را در خصوص مشکلات و درد های زبان بسیار حائز اهمیت است.

چه چیزی باعث زبان سفید می شود؟

در اینجا به عواملی که با عث زبان سفید می شود اشاره مختصری می کنیم.

لکوپلاکیا. در این حالت سلول در دهان بیش از حد رشد می کنند و این، به نوبه خود، منجر به شکل گیری تکه های سفید رنگی در داخل دهان، از جمله بر روی زبان می شود. اگر چه به خودی خود خطرناک نیست، لکوپلاکیا می تواند یک عامل برای سرطان است. بنابراین مهم است که دندانپزشک علت ایجاد این تکه های زبان چیست. لکوپلاکیا زمانی گسترش می یابد که زبان تحریک شده اند، و در افرادی که دخانیات مصرف می کنند این مشکل یافت می شود.

برفک دهان: استوماتیت کاندیدیاز یا برفک دهان به شکل برجستگی‌های سفید و خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات خونریزی در دهان ایجاد می‌شود. برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری‌های مفید موجود در دهان ایجاد می‌شود و با این وضع قارچ‌های موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا می کنند و بصورت برفک در دهان دیده می شوند. برفک دهان اکثراً توسط قارچ ایجاد می شود و نباید با لوکوپلاکیااشتباه گرفته شود. ضایعات لوکوپلاکیا بیشتر در کناره‌های زبان است، در حالی که ضایعات برفکی معمولاً در روی زبان و سایر نقاط دهان دیده می شود. این بیماری بیشتر در افراد با سن کم و و افراد با سن بالا و همچنین در کسانی که دندان مصنوعی و یا از مشکل نقص سیستم ایمنی برخوردارند شایع تر است. افرادی که دیابت دارند یا داروهای استروئیدی برای بیماری های ریوی و اسم استنشاق می کنند نیز به این بیماری مبتلا می شوند. احتمال ابتلا به ابن بیماری زمانی زیاد می شود که باکتری های روی زبان از بین برود که عمدتا با خوردن آنتی بیوتیک ها این عارض به وجود می آید و می توان با خوردن ماست دوباره این باکتری ها را به زبان باز گرداند همچنین با خوردن دارو نیز می توان به جنگ این عفونت و قارچ های عامل آن رفت.

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*