کاربرد دیود لیزر در درمان بافتهای نرم ۱

موارد استفاده در درمان بیماری ها با دیود لیزر بافت نرم

کاربرد دیود لیزر در درمان بافتهای نرم

سه مورد از درمانها در این جا شرح  داده می شود که برای هرکدام از نمونه ها طول موج  لیزر دیودی به کار گرفته شده در حدود ۸۱۰ نانومتر بوده است. نمونه اول مربوط به فرسایش فیبروم ، نمونه دوم مربوط یه کورتاژ بافت نرم و نمونه سوم مربوط به رنوکتمی بود. از همه بیماریان در این باره اجازه نامه کتبی در مورد ایتفاده از این روش در درمان مصکل آنها گرفته شده بود. تهمچنین ایمنی در حین کار با دستگاه و انجام درمان به طور کلی رعایت شد و از روکش های ایمنی برای پوشاندن چشم و صورت بینار و پزشک معالج و دیگر افراد حاضر درمحل استفاده شد و ضایعات حاصل از عمل با لیزر سریع به وسیله دستگاه مکنده از دهان بیمار خارج می شد.

  نمونه اول فرسایش فیبروم

زن ۵۸ ساله قفقازی با فیبروم (۲ میلی متر * ۳ میلی متر ) لب پایین سمت چپ که مدت زمان ضایعه حدود چهار ماه بود. پس از تزریق بی حسی موضعی – ۱٫۰ میلی لیتر از ۲ درصد لیدوکائین ( Septocaine ، ۱: ۱۰۰۰۰۰ ) – به بافت های اطراف ،درمان فیبروم با یک لیزر دیود ( DioDent ™، هیا / ConBio® ) با قدرت ۱ وات شروع و در ادامه در ۲ وات به صورت ثابت و مداوم استفاده شد در این روش از بخیه زدن استفاده نشده بود و در دو ماه بعد از این کار آثار بهبود پدیدار شده بود بدون اثری به جا مانده از عمل.

نمونه دوم مربوط به کورتاژ

کورتاژ پریودنتال در یک زن ۵۴ ساله قفقازی بود که نوع ۲ بیماری پریودنتال را داشت. قیل از شزوع از بی حسی موضعی با لیدو کایین ۲ درصد درمان شروع شد و از فیبر های ۴۰۰ میکرونی برای اداه درمان استفاده شد. لیزر استفاده شد لیزر دیود ( هیا / ConBio® DioDent ™ لیزر) بود که از ولتاژ ۶/۰ وات بتا رسیدن ولتاژبه ۱ استفاده شد. درمان در لبه های لثه شروع شد وتا قسمت های بیمار با پاک کردن بافت ادامه یافت. به طور معمول درمان  هر قسمت از باقت ها ۳۰ تا ۴۰ ثانیه طول می کشید کهبه نوع بافت نیز بستگی داشت. این درمان با شستن دهان با آب نمک و همچنین مسواک زدن دو بار در روز تکمیل شد و در بیمار بعداز یک ماه بهبودی مشاهده کردید.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*