موکوسل : علایم، عوامل و درمان آن

موکوسل : علایم، عوامل و درمان آن

موکوسل : علایم، عوامل و درمان آن

این خیلی عادی است اگر شما زمانی غده یا برجستگی غیر عادی را در قسمتی از بدن خود پیدا کنید نگران باشید. اما اگر شما و یا بچه شما بک ورم ساده را در دهان داشته باشد این فقط یک موکوسل (یک نوع کیست بی ضرر) است. موکوسل یک اصطلاح بالینی و به معنی تورم است و بهتر است در این حالت به یک پزشک مراجعه کنید.

عوامل ایجاد کننده موکوسل

موکوسل از کجا آماده است؟ از غدد بزاق ایجاد می شود که در دهان بزاق تولید می کنند. بزاقی که از غدد ترشح می شود ابتدا وارد مجراهای باریکی که به داخل دهن راه دارند می شود اما اگر یکی از این مجراها مسدود باشد و یا آسیب دیده باشد موکوسل ایجاد می شود. این حالت بیشتر زمانی اتفاق می افتد که به صورت مکرر لب پایینی را گاز گرفته و یا بمکید. ضربه های وارد شده به صورت در شرایط مختلف مانند بازی یا تصادفات و چیزاهای دیگر نیز ممکن است باعث صدمه به مجراهای بزاق شود و موکوسل در دهان ایجاد شود. چه اتفاقی می افتد اگر این مجراها صدمه ببیند؟ موکوس یا همان ماده ترشح شده از بزاق در محلی که بسته شده یا صدمه دیده جمع شده به قدری که به دیواره فشار آورده و در نهایت در نقطه که گرفتگی ایجاد شده به شکل متورم در می آید.

علایم موکوسل چیست؟

موکوسل معمولا در قسمت های داخلی لب پایین، در سقف دهان، در لثه و زیر زبان شما ظاهر می شوند. آنهایی که در سقف دهان ایجاد می شوند را ranula می نامند. این نوع از موکوسل ها بسیار نادرند اما چون باعث اثرگذاستن در حرف زدن و یا جویدن غذا می شود و همچنین زیاد تورم هم می کتتد حائز اهمیت شده‌اند. موکوسل ها خصوصبات و ویزگی هایی دارند که شامل : ۱ – نرم، گرد و گنبدی شکل، ۲- قطر آنها ۲ تا ۱۰ میلی متر است. ۳- قابل حرکت اند و درد ندارند. ۴- رنگ آنها مایل به آبی و دارای سطح صاف و مرواردورا است.

درمان موکوسل به چه شکلی است

موکوسل ها اغلب بدون نیاز به درمان خودشان محو می شوند اما در حالت هایی که بسار بزرگ می شوند نباید به آنعا سرخود دست بزنید و حتما پزشک شما را معاینه کند. در اینجا به دو نوع درمان رایج اشاره می شود: ۱- دکتر از اسکارپر و یا لیزر برای برداشتن موکوسل اقدام می کند و ممکن است که از داروهای بیهوشی و یا بی حسی نیز استفاده شود. ۲- با استفاده از روش marsupialization با ایجاد مجرا های جدید باعث تخلیه موکوسل می شوند. دندان پزشک یا دکتر محل مورد نظر را ضد عفونی می کند و یک نخ بخیه دور موکسل قرار داده و انرا گره می زند و به آرامی محتویات آن را خارج می کند و بعد از یک هفته نخ بخیه را نیز بر می دارد. از دیگر روش های درمانی نیز تزریق استرویید و اعمال دارو بر روی سطح موکوسل است.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

4 دیدگاه

 1. zahra اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ پاسخ

  خیلی عالی بود ممنونم مرسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسی

 2. امیر دی ۶, ۱۳۹۵ پاسخ

  واقعا بابت راهنماییتون ممنون خدا خیرتون بدهد

 3. سمن مهر ۲۹, ۱۳۹۶ پاسخ

  من همین مشکل رو داشتم و در نهایت با یک جراحی ساده و بی حسی موضعی غده بزاقی درگیر کاملا برداشته شد.

 4. محمدمهدی مهدوی آذر ۲۲, ۱۳۹۶ پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر

  من دچار این مشکل شدم و این ranula بالای غده ی بزاغی قرار داره و به پزشک مراجعه کردم ، این محل جدی نیست که ؟

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*