نخ دندان ارتودنسی

نخ-دندان-ارتودنسی

ارتودنسی درمانی برای رفع ناهنجاری های فکی و دندان ها می باشد که به زیبا شدن دندان و لبخند منجر میشوند و جزء درمان های مهم و پر طرفدار در بین افراد می باشد اما ارتودنسی نیاز به مراقبت های بهداشتی دارد و توصیه میشود تا افراد به مسواک زدن و نخ دندان کردن دندان ها به بیشتر از قبل نیز بها دهند چرا که تمیز کردن دندان ها در زمان ارتودنسی کمی دشوار بوده و نیازمند دقت و زمان بالاتری می باشد در غیر این صورت میتواند منجر به بیماری های عفونی دندان و لثه گردد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با نخ دندان ارتودنسی همراه دندانپزشکی فرایش باشید.

نخ دندان ارتودنسی

استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان ها توصیه میشود پس افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند توصیه میشود دقت بیشتر را در صرف این کار داشته باشند.
برای ارتودنسی لازم است که سطوح لثه و دندان کاملا تمیز باشند و این کار از طریق نخ دندان میسر میگردد چرا که دندان با وجود براکت دندان نیازمند به بهداشت بیشتری خواهد بود.

نخ دندان ارتودنسی نسبت به سایر نخ دندان های عادی ، دارای تفاوت می باشد چرا که این نخ دندان های مخصوص دارای سر سوزنی ایی باشند ، یک بخشی به شکل اسفنج دارند و سپس مانند سایر نخ دندان ها دارای نخ می باشند.

نخ دندان ارتودنسی چگونه استفاده میشود؟

ابتدا نخ را باید از مخزن نخ دندان به بیرون کشید سپس دو طرف نخ را بر دور انگشته ای دور دست پیچید و بعد نخ را به شکل مورب در لابه لای دندان ها قرار داد و آن را به صورت اره ایی و به صورت بالا و پائین شکل داد.

توصیه میشود افراد دو نوبت در هنگام صبح بعد از صبحانه و در هنگام شب قبل از خواب از نخ دندان استفاده نمایند تا تاثیرات بهتر و زودتری را بر جای بگذارند.

مزایا

اگر افراد تحت درمان ارتودنسی به صورت مکرر از نخ دندان استفاده نمایند هیچگونه آسیب ناشی از عفونت ، پوسیدگی ، بوی بد دهان ، بد ظاهری دندان ها . . را تجربه نمی نمایند . همچنین اگر افراد پلاک دندان دارند از این طریق میتوانند آن را از بین ببرند و با استفاده مکرر ازنخ دندان به جلوگیری از پلاک دندان بپردازند و افراد میتوانند به هیچ وجع دچار بیماری های لثه ایی همچون پریودنتال نگردند که این بیماری ها خطرات بسیاری برای لثه و از بین بردن دندان ها در بر دارند که منجر به از بین رفتن دندان ها و همچنین بروز بیماری های قلبی در افراد میگردد.

نخ دندان در ارتودنسی این امکان را به افراد می دهد که علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان امکان چک کردن وضعیت لثه را نیز به افراد بدهد و افراد متوجه شوند که وضعیت تورم لثه آن ها به چه صوت است و در صورت تغییر زودتر مطلع گردند و به پیشگیری بپردازند.

استفاده از نخ دندان از کی؟

توصیه میشود که نخ دندان را همه افراد استفاده کنند تا سلامت دندان های خود را ایمن کرده باشند.

توصیه میشود کودکان از سن رشد کامل دندان های شیری به استفاده از نخ دندان بپردازند پس توصیه میشود این کار را به خوبی به کودکان خود آموزش دهید و برای آموزشی صحیح به دندانپزشک مراجع نمایید.

و کودکان میتوانند از سن ده سالگی به کشیدن نخ دندان به تنهایی بپردازند.

اما نخ دندان خصوصا برای کودکان باید نرم و انعطاف پذیر باشد و در صورت داشتن ارتودنسی کودک حتما باید به کشیدن نخ دندان آن توجه زیادی شود.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*