نكاتي براي پيش گيري از آسیب هاي دهان و دندان

مدت زمان ایمپلنت دندان

نكاتي براي پيش گيري از آسیب هاي دهان و دندان

آسيب هاي دهان و دندان اسیب هاي شايعي هستند. تقريبا ۸۰ درصد از آسیب هاي وارده به دندان ,براي يك يا اكثر دندان هاي جلويي اتفاق مي افتد كه ممكن است باعث آسیب به بافت هاي نرم مثل زبان و لب‌ها و قسمت داخلي گونه ها شود. در بچه هاي خردسال ,معمولا زماني كه در حال يادگيري براي راه رفنن هستند .به دندان آسیب وارد مي شود و ممكن است باعث صدمه به دندان هاي دايمي نیز شود كه هنوز در نيامده اند. اما در جوانان و بزرگسالان, بيش از ۴۰درصد آسیب هاي دهان و دندان, آسیب هاي وارده به هنگام ورزش است.

نكاتي براي پيش گيري از آسیبهاي دهان و دندان به هنگام ورزش:

۱- محافظ دهان: بهترين راه براي جلوگيري از آسیب به دندان به هنگام ورزش ,استفاده از گارد دهاني است.
۲- محافظ صورت: اين وسيله به هنگام وارد امدن ضربات به هنگام ورزش, ازصورت محافظت مي كند. به خصوص هنگامي كه فرد ورزش هاي خاصي مانند بيس بال و هاكي انجام مي دهد.
۳- استفاده از كلاه: بهتر است هميشه هنگام ورزش كردن از كلاه مخصوص ورزشي براي محافظت استفاده كنيد. اگر چه اكثر كلاه ها از قسمت دهان و دندان حفاظت نمي كنند اما از قسمت هاي ديگر مانند سر محافظت خواهند كرد و مانع از ضربات مغزي مي شوند.

ايا دندان افتاده را مي توان سر جاي خود نشاند؟

بله. دندان افتاده را مي توان سر جاي خود نشاند .براي اين منظور بهتر است هر چه سريعتر خود را به مطب دندانپزشك برسانيد.
تا يك ساعت پس از افتادن دندانتان ,بيشترين شانس را براي حفظ دندان داريد. بايد سريعا ان را به دندانپزشك نشان دهيد تا ان را در جاي خود محكم كند. دندان افتاده را به ارامي شستشو دهيد ومواد زايد را از اطراف ريشه ان پاك كنيد وسعي كنيد ان را به جاي اولش برگردانيد. اگر اين امكان وجود نداشت,ا ن را تا رسيدن يه دندانپزشكي ,در دهان نگه داريد. اگر اين امكان نيز وجود نداشت, تا رسيدن به مطب دندانپزشك ,دندان را داخل شير نگه داريد. اما اگر به هر طريق نتوانستيد دندانتان را نگه داريد ,نگران نباشيد.چرا كه به دليل پيشرفت در علم دنداپزشكي,مي توانيد به راحتي ايمپلنت(كاشت) دندان انجام دهيد. يك دندان مصنوعي ساده را روي استخوان فك ثابت مي كنند و روكشي از جنس چيني روي ان ميچسبانند تا گاز زدن ,جويدن وساير كارها را به راحتي انجام دهيد.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*