هر آنچه که باید درباره ارتودنسی بدانید

ارتودنسی

یکی از مشکلاتی برای دندان ها و یا فک اتفاق می افتد کج بودن و نا مرتب بودن آنهاست که ظاهر را به شدت تحت تاثیر خود قرار میدهد و افراد زیادی را به خود درگیر کرده است و  افراد بسیاری از این طریق اعتماد به نفس خود را از دست داده اند . اما برای این مشکلات نیز درمانی دائمی و مطمئن به نام ارتودنسی وجود دارد که میتواند به صاف شدن و مرتب بودن دندان ها و همچنین درست قرار گرفتن فک ها منجر گردد .

ارتودنسی تخصصی در دندانپزشکی بوده که به درمان ، معاینه و تشخیص نظم دندان ها و نا هنجاری فک و استخوان فک میپردازد ، به طور کل ارتودنسی بخشی از دندانپزشکی است که تشخیص ، درمان و پیشگیری از نا هنجاری فکی و دندانی را بر عهده دارد و درمان آن تنها از طریق متخصص ارتودنسی و ایمپلنت دندان انجام میگردد .

علت انجام ارتودنسی

نکته ی شفاف درمان ارتودنسی رفع نواقص زیبایی برای مرتب کردن دندان ها و رفع نا هنجاری فکی می باشد که میتواند اعتماد به نفس و روحیه ی مثبت را به افراد برگرداند .
اما نکته ایی که وجود دارد و شاید برخی از افراد اصلا نسبت به آن اطلاعات نداشته باشند ، این است که یکی از این نکات کمک کننده ارتودنسی به کیفیت و سلامت دندان و دهان ، رفع مشکل در صحبت کردن ، رفع فشار به مینای دندان و لثه ها ، جلوگیری فرسودگی و پوسیدگی دندان ها ، رفع سر درد و مشکلات و آسیب به گردن و شانه ناشی از مشکلات فکی خواهد بود و تنها به بخش زیبایی سازی منجر نمیگردد .

چه کسانی کاندید ارتودنسی می باشند؟

زمانی که احساس میکنید نا همواری فکی و یا دندانی دارید با مراجع به دندانپزشک میتوانید مشخص سازید که نیاز به ارتودنسی دارید یا خیر . ارتودنتیست از طریق معاینه بالینی ، از طریق شرایط گذشته دندان ها ، عکس رادیولوژی ، مدل های گچی تعیین میکند که شخص به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر و بر طبق شرایط مخصوص خود فرد شرایط درمانی شخص را بررسی و طراحی خواهد کرد.

شلوغ بودن دندان ها: برخی از افراد دندان های نا مرتب داشته اند که به صورت فشرده و جمع شده بر روی هم قرار گرفته اند و به اصطلاح تعداد دندان ها زیاد اما فضا کم خواهد بود.

پیش دندان بودن: افرادی که دندان ها بالای آن ها به سمت جلو بوده و فک بالا بسیار جلو تر از فک پایین می باشد و ظاهر نا مناسبی را برای افراد ایجاد خواهد کرد که این شدت جلو بودن فک در افراد متفاوت خواهد بود.

فاصله داشتن: فصله داشتن دندان ها از یکدیگر نیز به دلایل مختلفی رخ خواهد داد و تاثیر غیر مطلوب را بر دندان خواهد گذاشت.

پس بودن دندان : این حالت زمانی اتفاق می افتد ک فک پایین جلوتر از فک بالا قرار گیرد که قطعا مشکلات ظاهری و تکلمی را در بر داشته و وضعیت سختی را به فرد اختصاص می دهد.

نا هنجاری فک: این مشکل به علت عدم قرار گیری مناسب و استاندارد فک ها بر روی هم میباشد که در افراد به صورت مختلف بروز خواهد کرد .

عدم قرار گیری فک ها: به موقعیتی گفته میشود که فک ها به درستی بر روی هم قرار نگیرند.

 

ارتودنسی

 

سن مناسب درمان

بیشترین سوالی که نسبت به درمان ارتودنسی با لیرز خواهد شد این است که بهترین سن ارتودنسی چه زمانی می باشد .
نکته ایی که وجود دارد این است که معمولا ارتودنسی در دوران کودکی پس از رشد تمامی دندان ها انجام خواهد گرفت که عموما سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی خواهد بود .
اما این درمانی نیست که زمان مشخصی را بطلبد چرا که افراد پس از گذشت دوران کودکی و در زمان بزرگسالی نیز میتوانند از این روش با تکنیک ها و انتخاب های محدود تری استفاده نمایند .

مدت زمان ارتودنسی

نمتوان پاسخ دقیق و معینی برای این موضوع داشت چرا که زمان درمان بستگی به شرایط دندانی و یا فکی فرد دارد و به مقدار مشکلات ، زمان می طلبد اما معمولا درمان ارتودنسی بین چند ماه تا دو سال و یا بیشتر انجام میگیرد و در هر فردی متفاوت خواهد بود اما بیشتر افراد در یک الی دو سال درمان خود را به پایان میرسانند .

درد در ارتودنسی

ارتودنسی را نمیتوان درمانی بدون درد نامید چرا که افراد پس از قرار گیری بریس ها با حس غیر آشنا و فشار بر دندان ها رو به رو خواهند شد که حس درد را در آن ها ایجاد میکند و تا چند روز با آن ها همراه خواهد بود و ممکن است خوردن غذا را برای آن ها سخت کنند اما پس از گذشت دو الی سه روز این حس درد بر طرف خواهد شد و حمل بریس ها بر دندان برای عزیزان عادی میگردد .

 

محافظت از دندان ها

مهم ترین نکته ایی که برای دندان های ارتودنسی شده باید رعایت شود رعایت اصول بهداشتی و مراقبت از پوسیدگی دندان می باشد چرا که در این دوره بهداشت دهان و دندان بسیار مهم می باشد و انجام آن نیز به علت وجود بریس ها کار آسانی نیست اما افراد باید با شست و شو های مکرر و مسواک زدن های متعدد از پوسیدگی و تجمع پلاکت ها بر پلاک دندان جلوگیری نمایند و در صورت لزوم و تشخیص متخصص از دهان شویه و خمیر دندان های مخصوص استفاده نمایند .

 

شما عزیزان میتوانید جهت مشاوره تکمیلی و برآورد هزینه ارتودنسی با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*