واقعیات در مورد سرطان دهان

واقعیات در مورد سرطان دهان

واقعیات در مورد سرطان دهان

دهان شامل اعضای زیادی مانند لب ها ، پوشش گونه، غدد بزاقی، کام سخت، کام نرم، زبان کوچک ، منطقه زیر زبان ، لثه ها، زبان و لوزه می شود. سرطان دهان به رشد غیر عادی سلول های بافت های مختلف در دهان گفته می شود که به این نوع از سرطان دهن یا سرطان گردن نیز گفته می شود. خطر ابتلا به این بیماری بسیار بالاست چون این قسمت بیشتر در معرض مواد مضر است. این مواد مضر شامل مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. علایم بیماری سرطان دهان شامل لکه های با رنگ های قرمز و یا سفید و یا ترکیبی از این دو رنگ در قسمت های مختلفی از دهان مانند لبها است هم چنین خونریزی، مشکلات عمل بلع، گوش درد، پیدایش مشکلات جدید با دندان های مصنوعی خود و رشد توده هایی در گردن است.

روش تشخیص این بیماری گاهی بر اساس سوابق بیمار و سلامت جسمانی بیمار تشخیص داده میشود که در بعضی مواقع از بیوپسی از بافت دهان و دندان ؛ گاهی اوقات، سی تی اسکن، اسکن MRI یا اسکن PET نیز استفاده می شود. نوع درمان در این بیماری براساس تشخیص دکتر نجویز می شود. که این روش ها شامل جراحی، شیمی درمانی و یا رادیو درمانی است. اثرات جانبی این درمان ها شامل درد، ضعف، تغییر در ظاهر چهره بیمار، مشکل در بلعیدن غذا و یا حتی در جویدن مواد غذایی نیز مشکل پیدا می کند، خشکی دهان، پوسیدگی دندان، قرمز شدن گلو و لثه ها و ورم آنها، رخ دادن خونریزی در داخل دهان و امکان ایجاد عفونت ها در دهان و همچنین گرفتگی صدا در بیمار نیز رخ داده می شود، خستگی و کسل بودن، از دست دادن موی سر و ریزش آن، سرگیجه و تهوع نیز از دیگر عوارض این روش های درمانی است. توان مند سازی دوباره بیمار بعد از درمان از طریق تغذیه مناسب و اعمال جراحی هایی برای ترمیم آسیب هایی که برای صورت ایجاد شده و هم چنین ایمپلنت کردن دندان ها برای بیمار اگر مشکلی برای دندان هایش پیش آمده باشد.

اگر برای حرف زدن بیمار نیز مشکلاتی پیش آمده باید دوره های درمانی برای رفع این مشکل نیز آغاز شود. در دوره درمان بیمار باید از مقدار مناسبی از پروتئین و کالری دریافت کند تا کاهش وزن در بیمار رخ ندهد و همچنین بدن بتواند قدرت خود را باز یابد و بافت های سالم بتوانند بازسازی شوند. در دوره درمان بیماری سرطان دهان بیماران معمولا بخ خاطر شرایط بدنی که دارند معمولا اشتها ندارند ولی باید سعی کنند که مواد غذایی کاملی را در این دوره مصرف کنند. البته در این دوره های درمانی افراد نمی توانند به شکل عادی غذا بخورند و بیشتر از غذاهای آبکی که با نی قابل خوردن باشد استفاده می کنند.

پس از درمان و توان بخشی بیمار باید مرتبا مورد معاینه قرار گیرد که دکتر از سلامت وی مطمئن و هم چنین کنترل کند که سرطان دوباره عود نکند. احتمال ایجاد سرطان در چنین افرادی که این بیماری داسته اند بسیار زیاد است چون ممکن ایت ر طی درمان بعضی از سلول های سرطانی درمان نشده باشند و دوبا رشد کنند. اگر فرد الکل یا سیگار مصرف می کند باید در این مرحله و همچنین بقیه زندگی خودش هردوی آن ها را ترک کند چون خطر ابتلای دوباره دو چندان میشود با مصرف آنها. درمان سرطان دهان زمانی که فرد در نحوه زندگی خود تغببر ایجاد کند می تواند انجام شود و در مورد نحوه زندگی خودش به افراد متخصص در این زمینه مراجعه کنند.

بدن از سلول ساخته شده و هر سلول بعد از اینکه بزرگ شد و به دو نیم تقسبم می شود که این فرایند همیشه ادامه دارد و هر زمان که سلول میمیرد سلول دیگری جای آن را میگیرد. اما این اتفاق ها فقط در سلول های عادی و سالم رخ می دهد اما در سلول های سرطانی شرایط فرق می کند و سلول به صورت غیر گنترل شده ای شدروع به تکثیر می کند و این تکثیر زیاد این سلول ها را به شکل بافت های غیر عادی در می آورد که به آنها تومور گفته می شود. واین تومورها براساس نوع به دو نوع خوش خیم و بد خیم تقسیم بندی می‌شوند. تومور های خوش خیم تهدیدی برای فرد نیست و در صورت جراحی آن دوباره رشد نمی کند و همچنین تومورهای خوش خیم به دیگر بافت های بدن آسیب نمی رسانند. اما تومورهای بدخیم در صورت جراحی امکان رشد دووباره دارند و همچنین به عنوان تهدیدی برای سلامت شناخته می شوند که به سایر بافت های بدن نیز آیب وارد می کنند و حتی جابجا می شوند و در جاهای دیگر بدن شروع به تکثیر می کنند. پخش تومور در دیگر بافت های بدن را متاستیز می نامند.

سرطان دهان که همانطور به آن اشاره شد جز سرطان های سر و گردن دسته بندی میشود. این نوع سرطان می تواند در قسمت های مختلف و بافت ها مختلف دهان رشد کند. تقریبا همه سرطان های دهان با سرطان زبان و سقف دهان آغاز می شود. همچنین در این سرطان ها از سلول های تخت (squamous cells flat cell,) که پوشش بخش های داخلی دهان هستند آغاز می شود. که به این بیماری سرطان سلول های squamous گفته می شود. وقتی سرطان دهان پخش شد به واسطه سیستم لنفاوی به جاهای دیگر می رود. این سلول ها از طریق مایع لنفی به جاهای مختلف می روند. این سرطان ها ابتدا در گره های لنفی گردن ظاهر می شوند. سلول های سرطانی در دیگر بافت های بدن مانند شش ها پخش میشوند و به این سلول ها سلول های جابجا شونده گفته می شود. برای در مان سرطان هایی که جابجا شونده هستند مانند سرطان های دهان که در شش هم پخش شده اند برای درمان شش از روش درمانی که برای سرطان دهان مربوط می شود استفاده می شود نه روش هایی که برای سرطان شش کاربرد دارد.

چه کسانی خطر ابتلا به سرطان دهان را دارند؟

پزشکان بعضی و قت ها نمی توانند شرح دهند که چرا سرطان دهان توسعه یافته است ولی ما این را می دانیم که این بیماری واگیر نیست و شما به این بیماری از طریق تماس با کسی که سرطان دهان دارد مبتلا نمی شود. اما مطالعات نشان داده که کسانی وجو دارند که خطر ابتلا به ابن بماری در انها زیاد است. این احتمال بالا در ابتلا به این بیماری در افراد براساس یک سری فاکتورهایی است که هم اکنون به آنها می پردازیم.

مصرف دخانیات: کسانی که سیگار، قلیان و پیپ می کشند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند همچنین کسانی که بیشتر و به صورت سنگین و مداوم دخانیات مصرف احتمال ابتلا به این بیماری را زیاد می کند. کسانی که مصرف دخانیات را قطع می کنند احتمال ابتلا به این بیماری بسیار پایین می یابد همچنین این کار در ابتلا به سرطان هایی دیگر مانند سرطان شش، مری، پانکراس و غیره.

مصرف الکل و مشروبات الکلی

کسانی که الکل زیاد مصرف می کنند احتمال ابتلا به این بیماری در انها بسیار زیاد است همچنین کسانی که سیگار و مشروبات الکلی را به صورت مداوم و زیاد مثرف می کنند احتمال ابتلا در انها بسیار بیشتر است.

نور آفتاب: زیاد قرار گرفتن در معرض نور آفتاب باعث با عت افزایش احتمال سرطان در لب می شود که با استفاده از کرم های ضد آفتاب می توان بر این مشکل فائق آمد همچنین اثتفاده از کلا و عینک مطمئنا اثرات مضر نور افتاب را کاملا کنترل می کنند. خطر سرطان لب در افراد سیگاری نیز بسیار بالا است.
سوابق پزشکی در مورد سرطان سرو گردن: کسانی که از قبل این بیماری را داشته اند بسیار در ابتلای دوباره به ابن بیماری مستعد هستند هم چنین افراد سیگاری که قبلا از این نوع سرطان در رنج برده اند با ادامه مصرف سیگار نیز احتمال ابتلا دوباره در آنها بسبار بالاتر است.

مبارزه با این بیماری بسیار سخت و طاقت فرسا است. فردی که به این بیماری مبتلا می شود باید با مشکلات زیادی مانند اثرات جانبی داروها، ماندن در بیمارستان و مشکلات تهیه دارو، مشکلات مالی و غیره دست و پنجه نرم کند. اما حمایت از این افراد بهترین کار است که مشکلات آنها را حتما کم میکند. افراد خانواده مخصوصا باید در کتار مریض بمانند و همبشه به او دلگرمی بدهند و حتی با او برای دیدن دیگر دوستان بیمار مریض که در طی درمان با آنها آشا می شود بروند. این افراد همچنین از حمابت های دیگری مانند مشاوره دادن نوسط متخصصان از طریق تلفن و یا اینترنت باید برخوردار شوند. در این میان پزشکان و محققان به تلاش های خود در درمان این بیماری ادامه می دهند که تا اینکه به نتیجه برسند. سازمان های حمایتی مربوط به سرطان نیز با ارائه خدمات و مشاوره های تلفنی (CIS) به خانواده های بیمار و خود بیمار به کمک این بیماران آمده اند همچنین وب سایتهای مختلفی نیز در این زمیته در فضای مجازی به کمک این بیماران آمده اند.

برخی از خدمات دندانپزشکی مدرن ما عبارتند از : داندانپزشکی با لیزر ، دندانپزشکی کودکان ، جراحی لثه ، ایمپلنت  ، ارتودنسی ، کامپوزیت دندان ، بیلیچینگ  ، لامینت ونیر ، دندانپزشکی بدون درد و … بروی لینک های می توانید کلیک کنید و اطلاعات مورد نظر کسب کنید یا می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۰۷ و ۰۲۱۸۸۶۲۹۶۱۳ تماس حاصل کنید تا مشاورین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*