پروتكلی برای معاینه بیماران در درمان های دندانپزشكی تهیه شد

پروتكلی برای معاینه بیماران در درمان های دندانپزشكی تهیه شد

رئیس انجمن دندانپزشكان عمومی كشور با بیان اینكه رادیولوژی در دندانپزشكی در درمان موفق تر بیمار نقش بسیار موثری دارد ، افزود: بنابراین پروتكل تهیه شده ،دندانپزشكان موظف خواهند شد در معاینه بیمار برای تشخیص درمانی یك سری كامل رادیوگرافی مخصوص از بیمار تهیه كنند و در پرونده تشخیصی وی قرار دهند .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، باقر شهنی زاده گفت : همچنین اگر بیماری كه به طور كامل دندان های خود را ازدست داده است قصد داشته باشد از پروتزهای متحرك ،‌ نیمه متحرك و ثابت استفاده كند لازم است رادیوگرافی پانورامیك ( رادیولوژی با چشم انداز كامل از وضع بیمار ) در مورد وی انجام شود.

وی افزود :‌ براساس این پروتكل در بیمارانی هم كه قصد كاشت دندان و استفاده از ایمپلنت داشته باشند انجام دادن سی تی اسكن برای تعیین مكان دقیق ایمپلنت ضروری می شود .

رئیس انجمن دندانپزشكان عمومی كشور با بیان اینكه مجموع این الزامات برای این است كه درمان موفق تری داشته باشیم ، گفت : این پروتكل را از سال آینده اجرا خواهیم كرد .

شهنی زاده افزود : یكی از بحث هایی كه در نظام سلامت مطرح است ایجاد شرایطی است كه به وسیله تشخیص و درمان ، استانداردهایی را اجرا كنیم كه براساس آن نتایج درمان از ابتدا با قاطعیت به موفقیت نزدیك شود .

وی گفت: اگر دندانپزشكی ، دندان بیماری را بكشد و بیمار عكس رادیوگرافی نداشته باشد، دندانپزشك محكوم است .

وی افزود: این امر نیز یكی از بحث های ما درخصوص انجام دادن اجباری در رادیوگرافی است كه باید در همه مراكز دولتی ، درمانگاه ها و مطب ها اجرا شود .

رئیس انجمن دندانپزشكان عمومی كشور گفت : دندانپزشكان باید ملزم شوند در بسیاری موارد قبل از درمان و دربرخی موارد از جمله عصب كشی ، بعد از انجام دادن كار ، رادیوگرافی تهیه كنند .

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*