پری‌کورینتس (Pericoronitis) و سلامت دندان‌ها

رفع پری‌کورینتس در تهران

پری‌کورینتس (Pericoronitis) و سلامت دندان‌ها

پری‌کورینتس یک نوع بی نظمی است که باعث ورم کردن بافت لثه در اطراف دندان عقل می‌شود. دندان عقل اخرین مجموعه دندان آسیاب است و در سنین ۱۷ تا ۲۵ (در برخی افراد امکان دارد زود تر هم رویش کند) در دهان می‌روید.

چه چیزی باعث ایجاد پری‌کورینتس می‌شود؟

پری‌کورینتس زمانی که دندان های عقل در حالت رویش و به اصطلاح در حالت سر از لثه درآوردن هستند ایجاد می‌شود. در این حالت فضایی برای ورود باکتری ها در اطراف دندان ها ایجاد می شود که باعث عفونت می شود. در بعضی موراد نیز مواد غذایی و پلاک ها (ماده ای متشکل از مواد غذایی، اسید، باکتری و بزاق دهان که برروی دندان باقی می ماند) در ین قسمت از دندان باقی مانده و باعث ایجاد عفونت می‌شود که به آن پری‌کورینتس گفته می شود د این عفونت ممکن اشت که به قسمت های محتلف فک و حتی گردن نیز سرایت کند.

علایم پری‌کورینتس چیست؟

علایم این نوع از عفونت در دهان شامل درد، ورم کردن لثه ، طعم بد دهان، ورم کردن غده های لنفی در گردن و مشکل در باز کردن دهان است.

پری‌کورینتس چگونه تشخیص داده می شود؟

دندان پزشک شما مطمئنا دندان های شما را مورد آزمایش قرار می دهد و نحوه رشد و بیرون آمدن دندان های عقل را از لثه مورد برسی قرار می دهد. دندان پزشک ممکن است از دندان های شما با عکس برداری از روش اشعه ایکس استفاده کرده تا از نحوه و توازن رشد دندان های عقل شما آگاهی پیدا کند و همچنین همواره اطراف دندان ها و حتی گردن را به خوبی برای پیدا کردن محل های ورم کرده و عفونی بررسی می کند.

پری کوریسنتیس چگونه درمان می شود؟

اگر این مشکل در دهان به شکل گسترده ای نیست و بخش ورم کرده محدود به اطرف دندان عقل است و به دبگر قسمت های دهان و دندان ها سرایت نکرده و همچنین در زیر لایه لبه مانند ایجاد شده توسط لثه در محلی که دندان در حال رشد است باید مطمئن شوید که در این قسمت نیز مواد غذایی جمع نشده باشد. در این مرحله از پری‌کورینتس شما می توانید با شستن دهان با آب نمک گرم بر مشکل فائق آیید. اما اگر ورم دندان و فک همراه با درد بود سریع به دندان پزشک مراجعه کنید در ایین مرحله دندان پزشک با دادن آنتی بیوتیک ها (عمدتا پنی سیلیین استفاده می شود البته اگر فرد به آن حساسیت نداشته باشد) به شما عفونت را درما کند. شما می توانید برای رفع درد حاثل از این مشکل نیز آسپرین و دیگر دارو هایی که برای رفع درد استفاده می شود استفاده کنید. اما اگر درد و یا عفونت در پری‌کورینتس به شکل شدید و گسترده بود و یا اینکه شما قبلا دچار پری‌کورینتس شده بودید ولی مشکل شما رفع شده بود و شما دوباره به مشکل پری‌کورینتس دچار شده اید حتما باید دهان شما توسط دندان پزشک برای برداشتن دندان های عقل شما و لایه لبه مانند لثه که در اثر رشد دندان عقل ایجاد می شود جراحی شود. از لیزر های کم قدرت نیز برای کاهش درد و عفونت در مشکل پری‌کورینتس نیز می توان استفاده کرد.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*