کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت-چیست؟

خوشبختانه پیشرفت علم سبب شده است تا بتوانیم پیشرفت های بسیار چشم گیری را در زمینه دندانپزشکی داشته باشیم به طوری که امروزه درمانی معجزه آسا برای دندان های شکسته ، ناقص و آسیب دیده نیز وجود خواهد داشت. این روش معجزه آسا و عالی کامپوزیت می باشد که میتواند نواقص دندانی را بر طرف کرده و دندان های زیبا را برای مردم داشته باشد اگر شما نیز این مشکلات دندانی را متحمل هستند با ما برای آشنایی با کامپوزیت دندان همراه باشید.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان ، ماده ایی در علم دندانپزشکی میباشد که برای نواقص های دندانی از پوشش آن ها بر دندان استفاده میگردد و میتواند کاربرد های مختلفی را در زمینه رفع نواقص داشته باشد در این بین نوع دیگری از کامپوزیت دندان وجود دارد که ونیر می باشد و برای سفید و زیبا نشان دادن دندان ها ز آن استفاده میشود و کاربرد بسیار بالایی بر زیبا کردن دندان ها دارد.

کامپوزیت ها چه کاربردی دارند؟

ما میتوانیم در زمینه زیبا بخشیدن دندان ها ، ترمیم شکستی و بدظاهری دندان ها ، رفع پوسیدگی دندان از روش کامپوزیت استفاده نماییم که برای هر یک نتایج بسیار عالی را به همراه خود دارد و امروزه بنابر کاربرد بسیار بالای خود مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

محدودیت در استفاده از کامپوزیت

در مواقعی توصیه میشود افراد از کامپوزیت استفاده ننمایند ، مانند زمانی که فک ها بر روی هم قرار گرفته باشند.
مواقعی که پوسیدگی وجود داشته باشد ، ابتدا باید پوسیدگی رفع شده و سپس کامپوزیت انجام گیرد.
افرادیکه مستعد به دندان قروچه می باشند نمی توانند از این روش استفاده نمایند چرا که هم به کامپوزیت و هم به دندان ها آسیب وارد می شود.
در غیر این موارد استفاده از این درمان ممانعتی نداشته و متخصص توسط معاینه کامل خود میتواند فرد را در این زمینه راهنمایی نماید.

کامپوزیت برای زیبایی

زمانی که دندان ها شکسته و یا لب پر شده باشند نمای زیبایی را نداشته و بد فرم به نظر میرسند در این صوت کامپوزیت با ماده ترمیمی خود این نقص را از میان بر میدارد و یا افرادی که دندان هایی زیبا ، مرتب و سفید را می طلبند از طرق کامپوزیت زیبایی میتوانند به این هدف دستیابند که امروزه بسیار شاهد این اتفاق می باشیم.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان و کامپوزیت ونیر انواع مختلفی را در جهت درمان به خود اختصاص داده اند که نسبت به هم متفاوت می باشند.

کامپوزیت میکروفیل : این نوع کامپوزیت دانه ریز نوین می باشد ، پولیش زدن آسانی را به خود اختصاص داده اند اما دوام بالایی را دارا نمی باشند.

کاپوزیت ماکروفیل : این نوع کامپوزیت دانه درشت می باشد و نوع اول کامپوزیت می باشد ، این نوع از کامپوزیت ذرات بزرگ تر و همچنین مقاومت بیشتری را درا می باشد اما پولیش زدن برای آن کار راحتی نخواهد بود.

نانو کامپزیت : این نوع از کامپوزیت ، یک کامپوزیت عالی می باشد . در برابر ساییدگی مقاوم است ، قابلیت پولیش برای آن آسان است و استحکام بسیار بالایی را به خود اختصاص داده و نواقصی ندارد.

کامپوزیت هیبرید : این نوع کامپوزیت مقاومت بالایی را دارد ، اما پس از مدتی زیبایی و استهلاک خود را از دست خواهد داد.

معایب کاپوزیت دندان

کامپوزیت اگ توسط متخصصی ماهر انجام گیرد و مارک مناسب و نوع مناسب آن برای درمان بیماران انتخاب شود هیچگونه عوارض و یا آسیب را به همراه نخواهد داشت اما زمانی که دندان تراش بالایی ببیند به مینای دندان آسیب میرسد . پس در انتخاب دندانپزشک و کلینیک باید دقت بالایی شود چرا که اگر کامپوزیت ها به صورت صحیح بر دندان قرار نگیرند میتوانند بر لثه ها آسیب های شدید ایجاد نمایند.

مراقبت های بعد از کامپوزیت و ونیر

ممکن است شما پس از استفاده این روش تا چند روز احساس درد بر دندان ها و لثه را داشته باشید اما این دردها به تدریج از بین میرود.
استفاده از نخ دندان ، دهان شویه ، مسواک کردن فراموش نگردد و رعایت بهداشت انجام گیرد و این قضیه برای همیشه باید رعایت گردد.
از خوردن اجسام سفت بپرهیزید ، و خوراکی هایی مانند آجیل های سفت را با دندان فراموش کنید.
آب نمک را برای ضدعفونی لثه ها استفاده کنید.

هزینه کامپوزیت دندان

برای هزینه و کامپوزیت دندان هیچگاه قیمت دقیق برای درمان کامپوزیت دندان در اختیار نبوده است چرا که در وحله اول بسته به نوع انتخاب کامپوزیت میباشد وهر کدام از آن ها نرخ متفاوتی نسب به یکدیگر دارند و دندانپزشک برای هر یک قیمتی متفاوت را برای دستمزد در نظر خواهد گرفت همچنین که نوع دندان ها و شرایط دندانی هر فرد در هزینه درمان بی تاثیر نخواهد بود.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*