۹ عامل خطر ساز برای از دست دادن دندان

درمان بیماری لثه با بهترین دندانپزشکان تهران

بخشی از عوامل از دست دادن دندان در کنترل خود آدم است که در مجله  Journal of Periodontology متخصصان کاملا به این موضوع پرداخته اند. همچنین ۹ عامل خطر ساز برای از دست دادن دندان را که متخصصان  به آن  اشاره کرده اند شامل مواارد روبرو است: سن بالای ۳۵، جنسیت مرد داشتن، هیچ وقت به دندان پزشک برای معاینه دندان مراجعه نکرده باشد، هسچ وقت از مسواک استفاده نکرده باشد، مصرف دخانیات در گذشته و یا هم اکنون، داشتن دیابت، فشار خون داشتن و رماتیسم از جمله عوامل خطرساز برای ریزش دندان های آدم است. عواملی مانند جنسیت و سن در کنترل خود آدم نیست ولی بقیه فاکتورها در کنترل شماست.
دلایل پیشرو در از دست دادن دندان
در یک مطالعه که در یکی از کلینیک های درمانی در کویت شورت گرفته بود رد پای عواملی که در بالایه آن اشاره شد را دنبال کردند. در ایت آزمایش ۱۷۷۵ بیمار، ۳۶۹۴ فرد که دندان شان را ازدست داده‌اند و ۱۴ نفر از آنها به کلی دندان هیشان را ازدست داده اند. یکی از عوامل عمده و اصلی از دست دادن دندان در دنیا بیماری های لثه است و دراین حالت زنان و مردان شانس برابری را برای از دست دادن دندان دارند همچنین افراد ۳۵ سال به بالا نیز در این حالت احتمال بالاتری در از دست دادن دندان دارند. ۳ نفر از ۱۰ افرادی که سیگار مصرف می کنند و یا مصرف می کنند به مشکل از دست دادن دندان دچار می شوند.
عواقب مراقبت ضعیف از دندان ها
تقریبا ۴۰ درصد از افرادی که دچار مشکلات دندان می شوند از دندان های خود به درستی محافظت نکرده اند. و تنها ۱۳ درصد از افراد قبل از کشیدن دندان از دندان‌های خود به مدت ۶ ماه به درستی مراقبت کردند و ۱۶ درصد از افراد در روز دوبار مسواک می‌زدند. هم چنین ۶۰ درصد از بیماران هیچ وقت مسواک نزده بودند.
سلامت عمومی و از دست دادن دندان ها
بسیاری از بیماران نیز سایر مشکلات بهداشتی داستند. یک نفر از ۵ نفر دیابت نوع ۲ داشتند و یک نفر از ۱۰ نفر فشار خون داشتند. همچنین در این مطالعه ارتباط رماتیسم و بیماری های لثه به خوبی تایید شد.

دندانپزشکی

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*