کاربرد لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در دندانپزشکی
اگر شما میخواهید در مورد تکنولوژی لیزر و کاربردهای آن تحقیق کنید.به احتمال زیاد نا امید خواهید شد. من یک ماموریت را به منظور پیدا کردن هر اطلاعاتی در زمینه ی جراحی لثه به کمک لیزر و کسانی که از این تکنولوژی استفاده میکنند، شروع کردم. اوایل کار من خیلی ناامید شدم، هرچیزی که می¬خواندم مقاله هایی در مورد پرتوهای نور و طول موج و فیزیک بود. درنهایت این مقاله را به منظور ساده سازی مفاهیم و نشان دادن تصویر درستی از لیزر به شما نوشتم. چیزی که من نوشتم این بود: لیزرها در پزشکی و دندانپزشکی انقلاب می¬کنند. استفاده از لیزر در دندانپزشکی بسیار خیره کننده است، اما برای بسیاری از ما آن گیج کننده است – دسترسی به اطلاعات محدود است.
تا اینجا که پیش آمدم لیزر در زمینه ی دندانپزشکی و متدهای تمرینی ما انقلابی به پا می¬کند. تمایل به استفاده از جراحی با لیزر اخیرا بیشتر شده و هم اکنون ۴٫۵۰۰ مرکز جراحی در محدوده ی ایالات متحده امریکا از این تکنولوژی استفاده می¬کنند. این بدان معنیست که از جمعیت ۱۴۰٫۰۰۰ نفری دندانپزشکان آمریکایی بین ۳ تا ۴ درصد از این فناوری استفاده می¬کنند. و شمار این استفاده کنندگان در حال افزایش است. اگر ما جایگاه لیزر را به طور کامل درنیابیم ممکن است از قافله عقب بمانیم یا حتی بدتر، بیماران خواهان جراحی با لیزر را که جمعیتشان هم روزافزون است، از دست بدهیم.
برای بیشتر ما، زمانی که در دانشکده های دندانپزشکی بوده ایم لیزر حتی در دسترس نبوده است. حتی دانشجویانی که اخیرا فارغ التحصیل شده اند هم هیچ آموزشی در این زمینه ندیده اند. این مقاله سعی بر این دارد که مفهوم لیزر را به سادگی برای شما تفهیم کند تا از چگونگی کاربرد لیزر در دندانپزشکی آگاه شوید…
لیزر دقیقا چیست؟
واژه ی لیزر برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ ابداع شد و مخفف Laser Amplification by Stimulated Emission of Radiation است. لیزر باریکه ی قدرتمندی از نور است که وقتی در محدوده ی کوچکی متمرکز میشود، گرمای فوق-العاده ای را ایجاد می¬کند. این انرژی زباد در باریکه ی همگرایی از پرتوهای تک فرکانسی الکترومغناطیس متمرکز میشوند. (تعاریف مربوط متغیرهای به کار رفته در این مقاله در جدول شماره یک آورده شده است). مفهوم لیزر برای اولین بار توسط آلبرت اینشتن در سال ۱۹۱۶ مطرح شد. او پیشنهاد داد که بخشی از یک میدان مغناطیسی را می¬توان تحریک کرد،و به این صورت می¬توان یک نور تقویت شده تولید کرد. عمده ی پیشرفت های بدست آمده در زمینه ی لیزر در سالهای مابین ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ صورت گرفت و منجر به اختراع گونه ای جدید از لیزر شد که امروزه نیز ما از آن تحت عنوان led استفاده میکنیم. در سال ۱۹۵۸ دو فیزیکدان به نام¬های چارلز تاونز و آرتور ال. شاولو کشف کردند که چگونه می¬توان دستگاهی درست کرد که نه فقط امواج مایکروویو، بلکه امواج مرئی را نیز ساطع کند و اسم آنرا “ماستر اوپتیک” گذاشتند.

منبع: دندانپزشکی فرایش

مقالان محبوب 

دندانپزشکی با لیزر

0 نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*